Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Dubrownik - zabytki i atrakcje

Zabytki
Dubrownik to malownicze miasto położone w południowej Dalmacji, nazywane „perłą Adriatyku”. Posiada ono bogaty zespół zabytków z odległej przeszłości, przede wszystkim zaś z epoki średniowiecza i baroku. Miasto jest otoczone okazałym murem z pięknymi basztami i bramami. Dubrownik w całości stanowi doskonale zachowany kompleks zabytkowych zabudowań, dlatego znajduje się na liście obiektów kultury UNESCO.

Stare Miasto jest podzielone na dwie części (północną i południową) przez ulicę Stradun, która ciągnie się między dwiema miejskimi bramami Pile i Peskarija, a także zabytkowymi studniami – Małą i Wielką Onofrią oraz dzwonnicami. Niegdyś w miejscu tej ulicy znajdował się przesmyk morski oddzielający starą osadę Dubrownik od Ragusy.

W Dubrowniku z pewnością warto zobaczyć barokową Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz siedemnastowieczny kościół świętego Błażeja. Na uwagę zasługują również gotyckie klasztory: Klarysek, Franciszkanów i Dominikanów. Na placu Luža mieści się z kolei okazała średniowieczna kolumna Rolanda.

Ciekawe miejsca
Z interesujących obiektów Dubrownika na uwagę zasługuje renesansowy Pałac Sponza,  zlokalizowany nieopodal wieży zegarowej, na placu Luža. W przeszłości budowla ta pełniła funkcję akademii, a także urzędu miar i wag. Obecnie w Pałacu Sponza można obejrzeć wystawę historycznych eksponatów oraz ekspozycję poświęconą wojnie domowej na Bałkanach.

Z pewnością jednym z najciekawszych miejsc w Dubrowniku jest system fortyfikacji, na który można się wspiąć, by podziwiać wspaniałą panoramę całego miasta i okolic. Inne interesujące obiekty to liczne muzea i galerie sztuki. Dużą popularnością cieszy się np. Muzeum Morskie w zamku świętego Jana. Znajdują się tu eksponaty związane z historią miasta, przedmioty batalistyczne, flagi czy broń.

Atrakcje turystyczne
Dubrownik to miasto, w którym z pewnością dobrze poczują się miłośnicy nocnego życia. Najbardziej znanym klubem jest Factory Club w okolicy Mercante Shopping Center. Ponadto właśnie w tym mieście odbywa się Letni Festiwal (jeden z największych w Europie) podczas którego organizowane są liczne występy muzyczne i teatralne.

Popularne miasta: