Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Dubrowniku

Podstawowe informacje
Dubrownik to malownicze chorwackie miasto, położone nad Morzem Adriatyckim, w południowej części Dalmacji. Metropolia jest znanym kurortem turystycznym, oferującym zarówno wypoczynek w rajskiej scenerii, jak i wiele atrakcji dla miłośników sztuki i zabytków. Miasto pełni funkcję portu handlowego oraz pasażerskiego. Obecnie zamieszkuje je nieco ponad 42 tysiące mieszkańców.

Historia miasta
Początkiem metropolii była niewielka, zlokalizowana na wysepce Lave osada – Ragusium – zajmowana najpierw przez Greków, a od VII wieku przez Słowian. Na wybrzeżu, naprzeciw wyspy plemiona te założyły osadę Dubrownik. W XII wieku nastąpiło połączenie obu skupisk w jedno miasto. Przy okazji zasypano przesmyk oddzielający wyspę od stałego lądu, a całą metropolię otoczono ogromnym murem obronnym. Nad miastem pieczę sprawowało cesarstwo bizantyjskie, a następnie Republika Wenecji. W XIV wieku zwierzchnictwo nad Dubrownikiem przejęły Węgry, a w XVI w. imperium otomańskie. W 1667 roku miasto nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które przyczyniło się do powolnego podupadania potęgi metropolii.

Między XVI a XIX stuleciem miasto stanowiło odrębną republikę, która została zniesiona przez Napoleona w 1806 roku. Po kongresie wiedeńskim Dubrownik wcielono do Królestwa Dalmacji, a następnie Cesarstwa Austrii. W 1918 roku miasto weszło w skład Królestwa Jugosławii. Po II wojnie światowej Dubrownik stał się częścią Chorwacji wchodzącej w skład komunistycznej Jugosławii. Podczas wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku miasto poważnie ucierpiało i było oblężone przez blisko siedem miesięcy. Obecnie Dubrownik należy do Chorwacji, ale jest oddzielony od reszty kraju przez terytorium Bośni i Hercegowiny.

Atrakcje turystyczne
Dubrownik znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto stanowi bowiem malowniczy kompleks średniowiecznych zabudowań, wraz z systemem murów obronnych, baszt i bram. Bogaty zbiór miejskich zabytków obejmuje wspaniałe pałace (np. Pałac Sponza), budowle sakralne (np. gotycki klasztor Klarysek, barokowy kościół świętego Błażeja) oraz inne obiekty, jak np. kolumnada Rolanda czy Wielka i Mała Studnia Onofria.

Turyści odwiedzają Dubrownik także ze względu na jego rajskie plaże i egzotyczne krajobrazy. Miasto zachwyca bowiem niezwykłym połączeniem nadmorskich wybrzeży i majestatycznych gór.

Popularne miasta: