Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kairu

Podstawowe informacje
Kair jest stolicą oraz największym miastem Egiptu. To wyjątkowe miasto, położone nad Nilem nazywa się „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Obecnie żyje tutaj blisko 7 mln mieszkańców, z czego część ciągle wędruje po całym Egipcie. Szacuje się również, że w Mieście Umarłych mieszka od 2 do 3 mln osób. Jest to ciekawe miejsce, ale omijane szerokim łukiem przez turystów. Powierzchnia miasta wynosi 453 km kw. Panuje tutaj  klimat zwrotnikowy, który na wybrzeżu przechodzi w klimat śródziemnomorski. 
 
Środki transportu
Międzynarodowy Port Lotniczy Kair znajduje się 15 km na północny wschód od centrum Kairu, w dzielnicy Heliopolis (Ajn asz-Szams). Najszybciej dotrzemy do miasta korzystając z “limousine services”, czyli samochodów lub minibusów. Na kairskim lotnisku wyróżnia się cztery typy tego transportu:
- kategoria A czyli “luxury limousines” - samochody typu Mercedes-Benz E-Class przeznaczone dla zamożnych klientów. 
- kategoria B - małe busy do 7 osób, 
- kategoria C  - samochody typu Mitsubishi Lancer – jest to opcja najtańsza (ok. 80 EGP), 
- kategoria D-  zwykłe taksówki zwane “London Taxis”.
Można również skorzystać z autobusów publicznych, które jeżdżą do wielu punktów w mieście, z pod terminali. Autobus wahadłowy, który łączy lotnisko z Heliopolis i centrum Kairu, kursuje co pół godziny, ale miejsce należy zarezerwować z wyprzedzeniem pod nr tel.: 19970. Koszt 45 minutowego przejazdu, do centrum miasta to 35 EGP. 
 
Dojazd z Polski
Do Kairu najszybciej dostaniemy się drogą lotniczą. Osoby, które chcą samodzielnie zorganizować wczasy, muszą pamiętać, że z Polski do Egiptu nie ma bezpośrednich połączeń. Podczas 4-godzinnego lotu następuje jedna przesiadka (np. w Berlinie lub Londynie). Koszt biletu waha się od 800 do 3000 złotych. Ta opcja jest mało korzystna i dużo mniej zapłacimy, gdy wykupimy pobyt w biurze podróży. Do Kairu możemy dojechać również własnym samochodem. Jednak wtedy, należy pamiętać o posiadaniu następujących dokumentów: międzynarodowym prawie jazdy, dokumentach rejestracyjnych pojazdu, ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej i „carnet de passage en douane” (paszport samochodu, który umożliwia wjazd do Egiptu bez opłaty cła). Do kraju faraonów nie wjadą właściciele samochodów z silnikiem diesla lub samochodów terenowych, ponieważ Egipcjanie nie wydają zezwoleń, na wjazd tego typu pojazdów. 
Wyznaczanie trasy