Mapa Kairu
Podstawowe informacje
Kair jest stolicą oraz największym miastem Egiptu. To wyjątkowe miasto, położone nad Nilem nazywa się „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. Obecnie żyje tutaj blisko 7 mln mieszkańców, z czego część ciągle wędruje po całym Egipcie. Szacuje się również, że w Mieście Umarłych mieszka od 2 do 3 mln osób. Jest to ciekawe miejsce, ale omijane szerokim łukiem przez turystów. Powierzchnia miasta wynosi 453 km kw. Panuje tutaj klimat zwrotnikowy, który na wybrzeżu przechodzi w klimat śródziemnomorski.
Środki transportu
Międzynarodowy Port Lotniczy Kair znajduje się 15 km na północny wschód od centrum Kairu, w dzielnicy Heliopolis (Ajn asz-Szams). Najszybciej dotrzemy do miasta korzystając z “limousine services”, czyli samochodów lub minibusów. Na kairskim lotnisku wyróżnia się cztery typy tego transportu:
- kategoria A czyli “luxury limousines” - samochody typu Mercedes-Benz E-Class przeznaczone dla zamożnych klientów.
- kategoria B - małe busy do 7 osób,
- kategoria C - samochody typu Mitsubishi Lancer – jest to opcja najtańsza (ok. 80 EGP),
- kategoria D- zwykłe taksówki zwane “London Taxis”.
Można również skorzystać z autobusów publicznych, które jeżdżą do wielu punktów w mieście, z pod terminali. Autobus wahadłowy, który łączy lotnisko z Heliopolis i centrum Kairu, kursuje co pół godziny, ale miejsce należy zarezerwować z wyprzedzeniem pod nr tel.: 19970. Koszt 45 minutowego przejazdu, do centrum miasta to 35 EGP.
Dojazd z Polski
Do Kairu najszybciej dostaniemy się drogą lotniczą. Osoby, które chcą samodzielnie zorganizować wczasy, muszą pamiętać, że z Polski do Egiptu nie ma bezpośrednich połączeń. Podczas 4-godzinnego lotu następuje jedna przesiadka (np. w Berlinie lub Londynie). Koszt biletu waha się od 800 do 3000 złotych. Ta opcja jest mało korzystna i dużo mniej zapłacimy, gdy wykupimy pobyt w biurze podróży. Do Kairu możemy dojechać również własnym samochodem. Jednak wtedy, należy pamiętać o posiadaniu następujących dokumentów: międzynarodowym prawie jazdy, dokumentach rejestracyjnych pojazdu, ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej i „carnet de passage en douane” (paszport samochodu, który umożliwia wjazd do Egiptu bez opłaty cła). Do kraju faraonów nie wjadą właściciele samochodów z silnikiem diesla lub samochodów terenowych, ponieważ Egipcjanie nie wydają zezwoleń, na wjazd tego typu pojazdów.