Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kairze

Podstawowe informacje
Kair jest nie tylko stolicą, ale również największym miastem Egiptu oraz całej Afryki i Bliskiego Wschodu. Jego powierzchnia liczy 453 km kw. Miasto leży nad Nilem i zamieszkuje je ponad 7 mln mieszkańców. Kair jest uznawany za największy ośrodek świata islamskiego i nazywa się go „Matką Świata”. 
 
Historia miasta
Dzieje miasta sięgają 150 roku p. n. e. W tym czasie na ziemiach, na których teraz znajduje się Kair, wybudowano rzymską twierdzę. Cała historia tej aglomeracji jest bardzo bogata i zarazem burzliwa. Na przestrzeni wieków miasto było poddawane różnym wpływom m.in. arabskimi, tureckimi, francuskimi oraz angielskimi. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem był podbój Kairu przez wojska Napoleona, który miał miejsce w 1798 roku. Niespełna trzy letnia okupacja francuska sprawiła, że w mieście upowszechniły się wzorce typowo zachodnie m.in. powstała linia kolejowa łącząca Kair z Aleksandrią i zbudowano Kanał Sueski.
 
Atrakcje turystyczne
Kair jest największą metropolią północnej Afryki i każdego roku przyciąga tłumy turystów.  Najsłynniejszymi tutejszymi budowlami są Grobowce Mameluków, Meczety Muhammada Alego, Al-Azhar i Ahmada Ibn Tuluna, Wieża Kairska oraz ruiny fortyfikacji rzymskiej. Miłośnicy sztuki Starożytnego Egiptu i islamu koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Sztuki Islamskiej i Muzeum Egipskie, w którym znajduje się ponad 120 tysięcy eksponatów. Warto zobaczyć również Dzielnicę Koptyjska, Muzeum Koptyjskie oraz Kościół al Mu'alaqa (Zawieszony). Osobom, które chcą zaopatrzyć się w pamiątki z podróży polecamy Chan al-Chalili, czyli jeden z najstarszych bazarów na świecie.  
Popularne miasta: