Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kair – zabytki i atrakcje

Zabytki
Kair zachwyca turystów wielokulturowością oraz cennymi zabytkami. Zwiedzanie miasta warto zacząć od Muzeum Egipskiego (Majdan at-Tahrir), gdzie można zobaczyć - traidy Mykerinosa z Gizy, malowidła oraz rzeźby pochodzące z okresu hellenistycznego, skarby z grobowca Tutanchamona, złotą maskę Tutanchamona, zmumifikowane zwierzęta oraz mumie następujących faraonów: Setiego I, Ramzesa, Totmesa IV, które zostały odnalezione w Luksorze (wstęp do tej sali jest dodatkowo płatny). Kolejnym ciekawym miejscem jest 185 metrowa Wieża Kairska, znajdująca się centrum miasta, na wyspie Zamalek. Można z niej podziwiać niesamowitą panoramę miasta i zjeść posiłek w obrotowej restauracji. Na uwagę zasługuje również Cytadela, czyli majestatyczna twierdza, położona na wzgórzu Mukkatom, uznawana za jeden z symboli Egiptu. Znajduje się tutaj Meczet Muhammada Alego oraz Muzeum Policji, Muzeum Powozów i Muzeum Wojska. 
 
Zwiedzanie
Po zwiedzeniu Muzeum Egipskiego i Cytadeli warto udać się do najstarszej części miasta, w której znajdują się pozostałości po rzymskim i chrześcijańskim Babilonie – Dzielnicy Koptyjskiej. Obecnie mieszka w niej ok. 100 Koptów i w dalszym ciągu uznaje się ją za  część egipskiego chrześcijaństwa w Kairze. Proste dekoracje i stare ikony znajdujące się w świątyniach, nadają temu miejscu niesamowitego charakteru. Następnie, należy odwiedzić Muzeum Koptyjskie, założone przez tutejszych darczyńców. Z pośród wielu eksponatów, na szczególną uwagę zasługują dokumenty egipskich chrześcijan, artefakty oraz statuetki ukazujące wpływ wielu starożytnych państw m.in. Rzymu, Grecji, Egiptu, Imperium Osmańskiego i Bizantyjskiego. Na południe od Muzeum Koptyjskiego ulokowany jest Kościół al Mu'alaqa (Zawieszony). Uważa się, że jest to jeden z najstarszych kościołów w Egipcie i zarazem najpiękniejszy, na całym Bliskim Wschodzie. Został on wzniesiony na 13 filarach, nawiązujących do Jezusa Chrystusa i 12 apostołów.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Większość turystów zachwyca Meczet Ahmada Ibn Tuluna, położony w dzielnicy Al-Kata’i. Uznaje się, że jest to najstarsza świątynia w Egipcie, zachowana w pierwotnej postaci. Jej nazwa jest związana z namiestnikiem Egiptu, który żył w IX wieku i na ten okres datuje się jej powstanie. Meczet znajduje się na wzgórzu Yashkur (Wzgórze Dziękczynienia). Miejscowe opowieści mówią, po zakończeniu potopu na tym wzgórzu osiadła Arka Noego, a nie na górze Ararat. Budowla została wzniesiona wokół wewnętrznego dziedzińca, a po każdej z czterech stron świata umieszono jedną krytą salę. Z Meczetem Ahmada Ibn Tuluna wiąże się pewna ciekawostka. To właśnie tutaj kręcono sceny z filmu o przygodach Jamesa Bonda pt. „Szpieg, który mnie kochał”. 
 
Ponadto będąc w Kairze, koniecznie należy wybrać się do położonej nieopodal Gizy, gdzie znajdują się trzy wielkie piramidy faraonów: Cheopsa, Chefrena i Mykerynosa oraz największy posąg świata – Sfinks. Innym słynnym miejscem, w Kairze jest Miasto Umarłych, położone jest u podnóża gór Muqattam na północ od Cytadeli. Dzielnicę tworzą dwa połączone ze sobą cmentarze (północny i południowy). Lokatorzy tego miejsca (ok. 2-3 mln osób) mieszkają w zbudowanych domach bądź w grobowcach.
Popularne miasta: