Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Helsinek

Informacje ogólne i położenie

Helsinki to miasto na południu Finlandii, stolica kraju. Położone nad Zatoką Fińską (część Morza Bałtyckiego). Zamieszkiwane przez ok. 590 tysięcy ludzi i podzielone na 8 dystryktów. Jest ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i turystycznym w skali krajowej.

Podróż samochodem

Obowiązujące ograniczenia prędkości: na autostradach do 120 km/h (w zimie ograniczenie może wynosić 100 km/h), poza terenem zabudowanym – 100 km/h (w tym przypadku maksymalna prędkość także może zostać zmniejszona, do 80 km/h), w terenie zabudowanym – zazwyczaj 50 km/h, choć bywają części miasta, w których obowiązuje 30-40 km/h. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,5 promila.

Miasto posiada 3 obwodnice, które łączą się z bezpłatnymi autostradami – autostradą nr 1 prowadzącą do Turku, 3 – do Vaasa, 4 – do Utsjoki i 7 – do Vaalimaa. Drogi szybkiego ruchu prowadzą we wszystkie strony kraju i podobnie jak wszystkie pozostałe, utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Parkowanie w mieście możliwe jest przede wszystkim w strefach płatnego parkowania, co wiąże się z opłatą 1-4 euro za godzinę.

Podróż pociągiem

Dworzec Centralny znajduje się w centralnej części Helsinek. Wszystkie pociągi, które tu docierają, właśnie na Dworcu Centralnym zaczynają lub kończą swój bieg. Dostępne są połączenia do największych fińskich miast (obsługiwane przez VR Group – do Kuopio, Ouku, Turku czy Tampere), a także międzynarodowe do Rosji – Petersburga i Moskwy.

Podróż autobusem

Główny dworzec autobusowy znajduje się w kompleksie Kamppi Centre. Najwięksi przewoźnicy to Express Bus i Onnibus. Oferowane są połączenia do wszystkich dużych miast, choć nie jest to tani środek transportu – nawet ok. 10 euro za 100 kilometrów trasy.

Podróż samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy Helsinki-Vantaa znajduje się 15 kilometrów na północ od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 14 milionów pasażerów. Większość połączeń lokalnych oferują linie lotnicze Finnair i Flybe, choć bilet na najdłuższych trasach kosztuje ponad 100 euro. Połączenie do Polski (Warszawa) zapewnia LOT.

Komunikacja miejska

Transport miejski zapewnia 1 linia metra (część trasy przechodzi ponad ziemią), prowadząca do Vantaa, szybka kolej miejska do Espoo, Vantaa, Kerava, Riihimaki (w sumie do 14 okolicznych gmin), 12 linii tramwajowych w centrum Helsinek oraz wiele linii autobusowych kursujących we wszystkich częściach miasta (także linie nocne oznaczone N).

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Helsinki warto zobaczyć m.in. Suomenlinna – twierdzę położoną na 6 wyspach, Plac Senacki – najbardziej reprezentacyjne miejsce z budynkami rządowymi, sądem najwyższym i katedrą luterańską czy Kaivopuisto – największy i najstarszy park w mieście. Warte odwiedzenia są również Muzeum Narodowe oraz Ateneum – największe muzeum sztuki w kraju.

Wyznaczanie trasy