Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Helsinki - zabytki, atrakcje i wycieczki

Helsinki to miasto z wielowiekową tradycją, na którym piętno odcisnęło zarówno panowanie szwedzkie, jak i rosyjskie. W pewnym sensie fińska stolica jest obecnie metropolią wielokulturową, gdzie można poczuć zarówno typowy fiński klimat, jak i zobaczyć najbardziej europejskie oblicze Finlandii.

Zabytki
Helsinki posiadają wiele pięknych i interesujących zabytków. Swoistą wizytówką miasta jest Plac Senacki, przy którym wzniesiono kompleks budowli reprezentujących architekturę klasycystyczną. Można tu wymienić na przykład pochodzącą z 1840 roku katedrę luterańską Tuomiokirkko, projektu Carla Ludwiga Engela. Na placu znajduje się również pomnik rosyjskiego cara – Aleksandra II.

Z zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas odwiedzin Helsinek, należy również wymienić twierdzę Suomenlinna, Teatr Narodowy, gmach parlamentu Eduskuntatalo czy Pałac Prezydencki. Miłośnicy kultury i nauki z pewnością poświęcą czas, aby udać się do największego uniwersytetu Finlandii i obserwatorium astronomicznego z 1825 roku (zaprojektowanego przez C. L. Engela). Ponadto nie sposób pominąć kilkudziesięciu muzeów, w tym najwspanialszego – Ateneum, które posiada zbiory prac van Gogha, Cezanne'a czy Chagalla.

Atrakcje turystyczne
Do znanych helsińskich atrakcji turystycznych należy wesołe miasteczko – Linnanmäki – w dzielnicy Alpilla, posiadające zabytkowe karuzele z XIX wieku. Warto też zobaczyć Stadion Olimpijski, na którym w 1952 roku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie czy dziewiętnastowieczne Zoo.

Do specyficznych cech Helsinek należy duża ilość terenów zielonych, co odzwierciedla zamiłowanie Finów do ekologii. Szczególnie warto odwiedzić Kaivopuisto, czyli miejski park założony w 1840 roku. Miejscową ciekawostką jest również coroczny tygodniowy Targ Śledziowy.

Ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca Helsinek to zarówno zabytkowy Dworzec Towarowy, jak i nowoczesne budynki  Opery Narodowej, Finlandiatalo (hali konferencyjnej). Zachwycają tu piękne secesyjne kamienice czy klasycystyczna dzielnica Töölö.

Wycieczki
Wycieczkę do Helsinek można zorganizować sobie we własnym zakresie. Do wyboru mamy drogę lotniczą lub morską. W pierwszym wypadku loty do Helsinek odbywają się z Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia. Linie WizzAir i Finnair oferują bilety w cenie już od 38 zł. Inną opcją jest wybór promu z Gdyni obsługiwanego przez Finnlines. Bilet można dostać od 62 euro.

Wycieczki zorganizowane do Helsinek często obejmują szerszy program, np. „szlakiem Bałtyckim”. Kilkudniowe zwiedzanie Wilna, Tallina, Helsinek i Rygi to wydatek około 1300 zł. Atrakcyjną ofertą jest również samolotowa, czterodniowa wycieczka do Tallina i Helsinek – w cenie od 1200 – 1500 zł.

Popularne miasta: