Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Helsinkach

Podstawowe informacje
Helsinki zwane „córą Bałtyku” lub „białym miastem Północy” to stolica Finlandii, miasto położone na południu kraju, nad Zatoką Fińską. Metropolia posiada malownicze usytuowanie – częściowo leży na stałym lądzie, częściowo zaś na 300 wysepkach tworzących archipelag szkierowy, czyli zespół skalistych wysepek charakterystycznych dla tego rejonu świata.

Nazwa Helsinki posiada typowo fińską etymologię, wywodzi się od słowa „Helsing”, którym w przeszłości określano rzekę Vantaa. Rdzeń „hälsing” oznaczał zaś tyle, co „zamieszkujący to miejsce”.

Metropolię zamieszkuje ponad 590 tysięcy ludzi. Jest to największe i najprężniej rozwijające się fińskie miasto. Posiada ono status jednej z dziewięciu stolic kulturalnych Europy. Do znaków rozpoznawczych Helsinek należą: klasycystyczna architektura, wielokulturowość i połączenie historii z nowoczesnością.

Historia miasta
Helsinki zostały założone w 1550 roku przez szwedzkiego króla Gustawa Wazę, w miejscu istniejącej tu wcześniej osady. Od początku miasto było zamieszkiwane przez dwie nacje: Finów i Szwedów, a także posiadało dwie nazwy: fińską – Helsinki i szwedzką Helsingfors. Metropolia przeszła trudne dzieje podczas wojen szwedzko-rosyjskich – kilkakrotnie uległa zniszczeniu. Pod koniec XVII wieku wzniesiono tu obronną twierdzę Suomenlinna.

W 1809 roku, kiedy powstało Wielkie Księstwo Finlandii połączone unią z Rosją, miasto znalazło się pod praktycznym protektoratem caratu, a w 1812 roku Helsinki uzyskały status stolicy księstwa. Miasto bardzo szybko zyskało europejskie oblicze, rozbudowywano je bowiem na wzór rosyjskiego Petersburga. Pierwsza linia kolejowa pojawiła się tu w 1870 roku. Po odzyskaniu przez Finlandię niepodległości w 1918 roku, Helsinki stały się oficjalną stolicą kraju.

W XX wieku metropolia ta zyskała znaczenie międzynarodowe – zorganizowano tu letnie igrzyska olimpijskie w 1952 roku i podpisano traktat KBWE (1972).

Atrakcje turystyczne
Jeśli chodzi o zabytkową część Helsinek, większość zachowanych historycznych zabudowań pochodzi z XIX wieku. Najważniejszym z obiektów jest Plac Senacki, na którym znajduje się pomnik cara Aleksandra II. Nieco starszą budowlą (z 1748 roku) jest twierdza Suomenlinna. Ponadto warto zobaczyć gmach parlamentu, Teatr Narodowy, Helsingin Yliopisto (budynek uniwersytetu) czy Pałac Prezydencki.

Charakterystyczną częścią miejskiej panoramy jest olbrzymia Katedra Luterańska przy Placu Senackim z 1812 roku. Ponadto uwagę zwracają również zabytkowy kościół prawosławny (Sobór Zaśnięcia Bogarodzicy) czy Cerkiew Świętej Trójcy.

W mieście znajdują się liczne atrakcje kulturalne, na przykład kilkadziesiąt muzeów (między innymi Ateneum – z kolekcją dzieł van Gogha, Cezanne'a czy Chagalla. Liczne teatry, Opera Narodowa czy Stadion Olimpijski zapewniają rozrywkę na wysokim poziomie. Warto również odwiedzić zoo, wesołe miasteczko (Linnanmäki) czy obserwatorium astronomiczne.

Popularne miasta: