Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Helsinkach

Formalności
Podjęcie pracy w Helsinkach nie wymaga posiadania specjalnego zezwolenia, jednak jeśli chodzi o zajęcie dłuższe niż sezonowe, czyli trwające ponad 3 miesiące, konieczne jest zarejestrowanie pobytu na terytorium Finlandii. Należy to uczynić na miejscowej komendzie policji, przedstawiając umowę o pracę. Koszt rejestracji wynosi 47 euro.

Kolejnym ważnym krokiem jest wystąpienie do Magistratu o nadanie Personalnego Numeru Identyfikacyjnego, który następnie zgłasza się do urzędu podatkowego. Ten wydaje specjalną kartę podatkową – na jej podstawie pracodawca odprowadza podatki za osobę zatrudnioną.

Gdzie szukać pracy?
Bez znajomości języka fińskiego w Helsinkach można podjąć pracę w firmach sprzątających, w sektorze opieki socjalnej, np. przy opiece nad osobami starszymi i chorymi, ale także w różnych branżach wymagających pracy fizycznej, np: operator koparki, serwisant chłodni, spawacz, frezer, kierowca wózka widłowego

W stolicy Finlandii nie brakuje restauracji, pubów i kawiarni, stąd stosunkowo łatwo znaleźć pracę w tej gałęzi przemysłu, pod warunkiem znajomości języka angielskiego. Podobnie jest w branży handlowej.

Podobnie jak w całej Skandynawii, w Helsinkach pojawia się wiele ofert dla pielęgniarek, lekarzy i dentystów. Ponadto na pracę mogą liczyć specjaliści branży IT i specjaliści w sektorze samochodowym.
Zarobki

W Helsinkach podobnie jak w całej Finlandii nie ma ustalonej płacy minimalnej. Obecnie zarobki specjalistów kształtują się na poziomie średnio 12 – 15 euro za godzinę. W wypadku posiadania niższych kwalifikacji zarobki to średnio 8 euro za godzinę.

Przydatne adresy i instytucje
Pracy w Helsinkach można poszukiwać przez EURES (www.eures.europa.eu.). Kolejną bazą ogłoszeń dysponują portale polonijne, np. Poloniusz.pl (www.poloniusz.pl/praca-helsinki/). Ponadto na miejscu warto odwiedzić Centrum Zatrudnienia i Rozwoju Ekonomicznego. Można również skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa pracy i lokalnej prasy.
 

Popularne miasta: