Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Hamburga

Informacje ogólne i położenie

Hamburg to miasto położone w północnej części Niemiec. Drugie pod względem wielkości w tym kraju, z ludnością ponad 1,75 mln mieszkańców. Znajduje się przy ujściu Łaby do Morza Północnego. To duży i ważny port morski, a także ośrodek przemysłowy i finansowy.

Miasto podzielone jest na siedem okręgów: Hamburg-Mitte, Altona, Eimsbűttel, Hamburg-Nord, Wandsbek, Bergedorf i Harburg. W Hamburgu działa wiele uczelni wyższych, siedzibę mają krajowe media, instytucje kultury itp.

Podróż samochodem

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi regionami kraju. Dociera tu kilka niemieckich autostrad – wśród nich autostrady A1, A7, A23, A24 i A25. Poruszanie się po Hamburgu bywa utrudnione w godzinach szczytu, zwłaszcza w ścisłym centrum. Tam też trudno o znalezienie miejsca parkingowego.

Jeśli poszukiwania miejsca postojowego zakończą się jednak sukcesem, należy pamiętać, że centralna część miasta objęta jest strefą płatnego parkowania. Zatrzymanie się na wyznaczonych miejscach wiąże się z opłatą kilku euro za godzinę i nawet 25 euro za cały dzień.

Opłat można uniknąć, zatrzymując się na parkingach HVV Park&Ride usytuowanych poza centrum miasta. To bezpłatne miejsca postojowe dla osób, które zdecydują się zostawić swój samochód i kontynuować podróż komunikacją miejską. Obiekty tego typu znajdują się zawsze przy węzłach komunikacyjnych.

Podróż pociągiem

Hamburg jest jednym z największych węzłów kolejowych w Niemczech i zdecydowanie najważniejszym, jeśli chodzi o północną część tego kraju. Głównym dworcem dla miasta jest Hamburg Hauptbahnhof. Kursują z niego pociągi międzymiastowe, międzynarodowe, a także szybka kolej miejska S-Bahn.

Podróż autobusem

Autobusy zatrzymują się przede wszystkim na Centralnym Dworcu Autobusowym, czyli Zentral-Omnibus-Bahnhof. Obiekt znajduje się tuż przy dworcu kolejowym Hamburg Hauptbahnhof (na wschód od budynku), przy ulicy Adenauerallee. Kursują z niego pojazdy wszelkiego typu – lokalne, międzymiastowe, także międzynarodowe.

Podróż samolotem

Najważniejszym lotniskiem w pobliżu jest międzynarodowy port lotniczy Hamburg-Fuhlsbűttel, znajdujący się około 8 kilometrów na północny-zachód od centrum miasta. Obsługuje kilkanaście milionów pasażerów każdego roku. Składa się z dwóch terminali – A i B.

Główni przewoźnicy to Air Berlin, TUIfly, Condor Airlines i Lufthansa. Wszystkie linie obecne na lotnisku obsługują ponad 130 kierunków. W tym także polski LOT kursujący do Warszawy.

Komunikacja miejska

Hamburski transport miejski obsługiwany jest przede wszystkim przez firmę HVV, która oferuje 4 linie metra, 6 linii szybkiej kolei miejskiej S-Bahn i 9 lokalnych połączeń kolejowych. Metro i kolej miejska tworzą wspólny system biletów i stacji. Wszystkie środki transportu koncentrują się na centrum i większość linii do niego prowadzi.

W weekendy i święta komunikacja miejska kursuje przez całą noc. Transport szynowy uzupełniany jest przez autobusy, w tym także ekspresowe i regionalne kursujące poza granice miasta.

Ważną gałęzią miejskiego transportu są rowery – w Hamburgu działa wypożyczalnia StadtRAD, dzięki której jednoślad można wypożyczyć i oddać na ponad 80 stacjach w mieście. Pierwszych 30 minut jest bezpłatnych.

Atrakcje turystyczne

W mieście warto zobaczyć przede wszystkim Port Hamburski, drugi pod względem wielkości w Europie, w którym zatrzymują się zarówno małe statki rejsowe, jak i wielkie kontenerowce. Atrakcją samą w sobie są również zabudowania pobliskiej Dzielnicy Spichlerzy.

Hamburskie stare miasto to wiele ciekawych miejsc, w tym np. kamienny most Trostbrűcke łączący starówkę z nowszą częścią miasta, XVII-wieczne domy Krameramtswohnungen czy Kościół Główny św. Michała z wieżą zegarową górującą nad miastem.

Imponujący jest również Ratusz z ponad 100-metrową wieżą i figurami 20 niemieckich cesarzy. Rolę ulicy handlowej i promenady Hamburga pełni ulica Jungfernstieg, prowadząca aż do jeziora Binnenalster. W mieście znajduje się także wiele muzeów, galerii, domów handlowych i cieszący się dużą popularnością ogród zoologiczny Tierpark Hagenbeck.

Wyznaczanie trasy