Przewodnik po Hamburgu
Podstawowe informacje
Hamburg to jedno z największych miast północnych Niemiec, jednocześnie posiadające status kraju związkowego. Metropolia leży nad Łabą, tuż przy ujściu rzeki do Morza Północnego. Obecnie Hamburg zamieszkuje ponad 2 miliony ludzi. Jest to miasto o dużym znaczeniu gospodarczym. Mieści się tu jeden z największych niemieckich portów o tradycjach henzeatyckich.
Hamburg to miasto Friedricha Klopstocka, Gottholda Lessinga czy Johannesa Brahmsa, a także istotny ośrodek nauki i kultury. Co więcej, stanowi ono ważne centrum medialne – to tu wydawane są opiniotwórcze tygodniki o zasięgu ogólnokrajowym, jak „Der Spiegel”, „Stern” i „Die Zeit”.
Historia miasta
Pierwsza osada w miejscu dzisiejszego Hamburga pojawiła się już w IV wieku; zamieszkiwały ją plemiona saskie. Gród będący początkiem miasta, zwany Hammaburg, pojawił się natomiast w 858 roku z inicjatywy samego cesarza Karola Wielkiego. W XII wieku, za panowania Fryderyka I Barbarossy, metropolia została ogłoszona Wolnym Miastem Rzeszy. W późniejszym zaś okresie Hamburg szybko zyskiwał na znaczeniu jako ważny ośrodek portowy należący do niemieckiej Hanzy. Wagę miasta przypieczętowało otwarcie hamburskiej giełdy w 1558 roku. W kolejnych stuleciach w mieście pojawiły się Opera i Hamburski Teatr Narodowy. W czasie wojen napoleońskich miasto znalazło się pod francuską okupacją. Ważnym etapem w jego rozwoju było wybudowanie pod koniec XIX wieku Kanału Kilońskiego, który zapewnił metropolii bezpośrednie połączenie z Morzem Bałtyckim. W czasie II wojny światowej miasto uległo poważnym zniszczeniom, w bombardowaniach aliantów w 1943 roku.
Atrakcje turystyczne
Dzisiejsze oblicze Hamburga stanowi połączenie historycznej architektury z najbardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Do chwili obecnej zachowały się tu wspaniałe zabytkowe kościoły: świętej Katarzyny, świętego Piotra, Jakuba Mikołaja czy Michała oraz budynek Giełdy Hamburskiej. Mieszczą się tutaj liczne muzea, teatry narodowe i opera. Amatorom spacerów Hamburg ma do zaoferowania wspaniałe miejskie parki, w których odbywają się imprezy kulturalne.