Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Genewy

Genewa to miasto położone w południowo-zachodniej części Szwajcarii, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Jest stolicą kantonu Genewa, pod względem liczby ludności jest ona drugim miastem w Szwajcarii.
 
Genewa uznawana jest za metropolię kosmopolityczną, gdzie swoje siedziby ma wiele międzynarodowych organizacji, m.in.: ONZ, WHO, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy ośrodek badawczo-naukowy CERN.
 
Podróż pociągiem 
Bezpośrednia podróż z Polski do Genewy nie jest możliwa. Do Szwajcarii można dojechać przez Wiedeń (ok. 21 godz.) lub Berlin (ok. 14,5 godz.). Bezpośredni pociąg jeździ również z Pragi, czas przejazdu do Zurychu - ok. 12 godz. W przypadku podróżowania kolejami szwajcarskimi opłaca się nabyć bilety Swiss Pass i Swiss Flexi Pass, które umożliwiają jeżdżenie po całej Szwajcarii. Nie trzeba dokonywać rezerwacji miejsc, chyba że zamierzamy podróżować pociągiem panoramicznym takim jak: Ekspres Lodowcowy czy Ekspres Bernina. W pozostałych pociągach rezerwacje dokonywane są jedynie dla grup, z reguły powyżej 10 osób.
 
Kupując SWISS Travel Pass mamy możliwość korzystania z większości prywatnych kolei, pociągów panoramicznych, autobusów pocztowych oraz możemy się przemieszczać środkami komunikacji miejskiej w 75 miastach. Ponadto zapewnia on nam 50% zniżki na bilety na większość kolejek górskich oraz bezpłatny wstęp do niemal wszystkich muzeów. Za 3-dniowy Swiss Pass w zależności od klasy zapłacimy 210 CHF (II klasa) i 336 CHF (I klasa). Można nabyć bilety 3-, 4-, 8-, i 15-dniowe. 
 
Podróżowanie komunikacją miejską
W Genewie, tak jak w wielu innych szwajcarskich miastach, sieć komunikacji miejskiej jest bardzo rozbudowana, zatem bez problemów dotrzemy w dowolne miejsce. Podróżujący muszą pamiętać, iż bilety należy nabywać w automatach ulokowanych na każdym przystanku autobusowym i tramwajowym, ale nie można ich zakupić wewnątrz pojazdu. W przypadku kontroli osoba podróżująca bez biletu musi liczyć się z koniecznością jego zakupienia i opłaceniem kary. 
 
Podróż autokarem 
Podróż autokarem z Polski do Genewy jest możliwa z wielu polskich miast (Kraków, Katowce, Warszawa, Wrocław i in.). Trasę obsługują różne firmy przewozowa, m.in. InterBus, Sindbad, Agat. Wszystkie autobusy rejsowe do Genewy przyjeżdżają do dworca autobusowego w centrum miasta, który nazywa się Gare Routière i znajduje się przy placu Dorcière. 
 
 Podróż autem
 W całej Szwajcarii obowiązuje opłat za korzystanie z autostrad „vignette", wynosi ona 40 CHF. Pobiera się ją od wszystkich samochodów i motocykli. „Vignette" można wykupić na granicy, na stacjach paliw, w urzędach pocztowych i kantonalnych. Kara za brak naklejki wynosi 100 CHF (oraz trzeba zapłacić za nią). Turyści przyjeżdżający autem do Szwajcarii najczęściej decydują się na dłuższą, ale wygodniejszą trasę przez Niemcy, można też podróżować krótszą - przez Czechy i Austrię (wtedy należy pamiętać o konieczności wykupienia dodatkowych naklejek na autostrady).
 
Podróż samolotem
W odległości 4 km od centrum miasta znajduje się lotnisko Cointrin. Z lotniska do centrum najlepiej dojechać pociągiem, który kursuje co 15 min, a bilet jest bezpłatny  - w hali odlotów znajduje się automat, gdzie możemy pobrać bilet uprawniający do darmowych przejazdu komunikacją miejską w ciągu 80 min (trzeba mieć ze sobą także bilet lotniczy). Gdy będziemy chcieli z lotniska wziąć taksówkę zapłacimy za nią ok. 30-35 CHF. Do centrum możemy dojechać także autobusem linii 10 i 28.
 
Z Polski do Genewy bezpośrednio można lecieć z Warszawy polskimi liniami LOT (16.40 z Warszawy i 19.30 do Warszawy). Z innych lotnisk (Kraków, Katowice, Wrocław) możliwa jest jedynie podróż z przesiadką np. w Zurichu.
 
Zabytki i atrakcje
Przyjeżdżając do Genewy warto zobaczyć zabytkowe budowle i inne atracje miasta. Turyści kojarzą Genewę z produkcją zegarków, dlatego z pewnością spodoba im się zegar kwiatowy w ogrodzie angielskim przy moście Mont Blanc. W Genewie jest także Muzeum Zegarów. Podczas spaceru na Starówce warto na chwilę wstąpić do Katedry św. Piotra, w której fundamentach znajdują się wspaniałe relikty przeszłości. O duchu dawnych idee religijnych przypomina Mur Reformatorów z rzeźbami 4 najważniejszych reformatorów kościoła. Z reformacją związane jest także Audytorium Kalwina, czyli miejsce zebrań przywódców tego nurtu, w tym samego Kalwina - jest to niewielka kaplica z XV wieku, wzniesiona w stylu surowego gotyku.
 
Piękną budowlą jest Pałac Narodów, gdzie mieści się europejska siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych, a wcześniej Ligi Narodów. Gdy chcemy na chwilę odetchnąć i zobaczyć inną Genewę to koniecznie należy wybrać się na zwiedzanie dzielnicy Carouge, która leży po lewej stronie Rodanu, jest to malownicze, urokliwe miasteczko z wąskimi uliczkami i dużymi placami.
 
 
Wyznaczanie trasy