Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Genewa - zabytki, atrakcje i wycieczki

Genewa to nowoczesna, kosmopolityczna metroplia uznawana za centrum finansowe, ale także miasto, gdzie miały miejsce ważne wydarzenia historyczne, m.in.kształtowały się poglądy wielkich reformatorów. Przechadzając się uliczakami Genewy możemy podziwiać zabytkowe budowle, pomniki czy kamienice. 
 
Zabytki 
Sercem miasta jest Stare Miasto. Z niezliczoną liczbą kawiarenek i restauracji przyciąga ogromne liczby turystów, które chcą poznać historię „protestanckiego Rzymu”, gdzie swoje poglądy głosili wielcy reformatorzy. Miejscem istotnym dla reformacji jest Audytorium Kalwina, w którym w XVI w. dyskutowali i modlili się odnowiciele kościoła, w tym także Jan Kalwin. O wielkich myślicielach przypominam turystom „Mur reformatorów”, czyli położony w parku Bastionów na murze (wybudowanym w XVI w. celem ochrony mieszkańców) międzynarodowy monument wykonany w 1909 r. w 400. rocznicę urodzin Kalwina i w 350. rocznicę fundacji Akademii. W centralnej części zostali przedstawieni Wilhelm Farel, Jan Kalwin, Théodore de Bèze i John Knox. 
 
Niezwykle urokliwy w Genewie jest Pałac Narodów, który otaczają rozległe tereny ogrodu botanicznego i Światowej Organizacji Meteorologicznej. W centralnej części parku, nad małym stawem, stoi ogromna złota kula przedstawiająca świat. Powiewa tam również flaga ONZ. 
 
W Genewie znajduje się także neogotyckie mauzoleum wystawione księciu Karolowi II Brunszwickiemu (1804 - 1873).
 
Spacerując po Starym Mieście zobaczymy gotycką katedrę św. Piotra, jej budowa trwała od XII do XV wieku, natomiast klasycystyczna fasada pochodzi z XVIII wieku. Genewa jest stolicą kantonu, zatem najważniejszą budowlą będzie siedziba władz miasta, czyli Ratusz. Najstarsza część ratusza pochodzi z 1455 roku i jest to wieża, która mieści m.in. salę obrad Rady Państwa. Część historyczna ratusza jest udostępniana zwiedzającym. 
 
Atrakcje 
Szwajcaria słynie z zegarków, dlatego w Genewie możemy na każdym kroku spotkać zegarki i sklepy z zegarkami – po dziś dzień w Genewie działa blisko osiemdziesiąt zakładów zegarmistrzowskich. Osoby zainteresowane zegamistrzowskim fachem i historią zegarków z pewnością odwiedzą muzeum Patka Philippe'a, w którym zgromadzono dwa tysiące eksponatów. Drugim muzeum prezentującym kolekcje zegarków jest Muzeum Zegarmistrzostwa i Emalierstwa (Musee de l’Horlogerie et de l’Emaillerie), gdzie można podziwiać pięknie inkrustowane czasomierze. 
 
Wielką atrakcją miasta jest kwiatowy zegar w parku Jardin Anglais. Jego tarcza ma pięć metrów średnicy i jest ozdobiona niemal siedmioma tysiącami kwiatów, mijące sekundy odmierza wskazówka długa na dwa i pół metra. Co roku czasomierz wygląda inaczej, w zależności od fantazji i pomysłów projektujących go ogrodników. 
 
Ciekawe miejsca
Symbolem miasta jest Jet d'eau, czyli fontanna u brzegów Jeziora Genewskiego, której strumień wody osiąga wysokość 140 m. Przy sprzyjającej pogodzie możemy być świadkami zapierającego dech w piersiach spektaklu gry światła, wody i powietrza.
 
Odwiedzając Genewę warto zobaczyć następującą dzielnicę miasta – Carouge. Leży ona po prawej stronie rzeki Arve i Rodanu. Courage zachwyca wąskimi uliczkami i obszernymi placami. Dzielnica ta została wpisana na listę szwajcarskiego dziedzictwa narodowego. 
 
Osoby lubiące zwiedzanie muzeów także nie będą rozczarowane, gdyż mamy do wyboru ofertę jednego z 30 genewskich muzeów. Jedną z najważniejszych placówek jest Muzeum Sztuki i Historii (Musee d’Art et d’Histoire). Kolekcja obejmuje m.in. obrazy, rzeźby, broń i znaleziska archeologiczne. 
 
Wycieczki
Wycieczkę do Genewy można zorganizować sobie indywidualnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy, aby ograniczały nas terminy czy czas zwiedzania. W przypadku gdy mamy zarezerwowany nocleg w Genewie, a chcemy zwiedzać miasto z przewodnikiem warto zainteresować się ofertami usług polskich przewodników.
2-godzinny spacer w trakcie którego przewodnik pokaże nam prawy brzeg Genewskiego jeziora, wyspę Rousseau, angielski park, gigantyczny zegar, park Bastion ze ścianą Reformacji, mury obronne, Ratusz, katedrę św. Piotra i Pawła kosztuje 200 CHF. Z polskim przewodnikiem możemy także zwiedzać poszczególne muzea (Muzeum Sztuki i Historii, Muzeum Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Dom Tavel, Muzeum zegarków Patek Philippe) – takie oprowadzanie kosztuje 100 CHF.
 
 Osoby zainteresowane nauką, fizyką i najnowszymi odkryciami z pewnością będą zachwycone możliwością wejścia i zobaczenia CERN-u od środka oraz wysłuchania wykładu. Niektóre biura podróży właśnie CERN traktują jako najważniejszy punkt programu 5-dniowej wycieczki do Genewy. Koszt wycieczki to ok. 970zł (oprócz CERN w programie znajduje się zwiedzanie Chamonix oraz Bazylei). 
 
7-dniowa wycieczka do Szwajcarii, podczas której można podziwiać zabytki Genewy kosztuje ok. 1700 zł. 
 
Popularne miasta: