Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Genewie

Podstawowe informacje
Genewa to drugie pod względem liczby mieszkanców miasto w Szwajcarii. Jest ona położona w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Rodan i Jeziorem Genewskim. Z miasta widać Alpy i ich najwyższy szczyt Mont Blanc.
 
Genewa leży we francuskojęzycznym kantonie o tej samej nazwie, jednocześnie jest ona jego stolicą. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy około 1 240 000 mieszkańców. Wpływy francuskie widać na każdym kroku, w kulturze czy kuchni mieszkańców miasta.Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych europejskich miast, gdyż ponad połowa mieszkańców tej metropolii posiada zagraniczny paszport.
 
Ciekawostką jest fakt, iż Genewa jest miastem, które jest siedzibą największej ilości organizacji międzynarodowych w skali całego świata. 
Swoje siedziby mają tam 22 organizacje międzynarodowe i ponad 250 organizacji pozarządowych, wśród nich znajdują się: Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W Genewie jest także zlokalizowany ośrodek naukowo-badawczy CERN. 
 
Historia miasta
Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach już w neolicie, gdyż najstarsze ślady osadnictwa na pochodzą z około 3000 r. p.n.e. Celtyckie plemiona zamieszkujące tamtejszy gród zostały podbite kolejno przez Rzymian i Burgundów. Dogodna lokalizacja na szlakach handlowych i pielgrzymkowych sprzyjała szybkiemu rozwojowi miasta. W IV w. powstało tu silne biskupstwo. 
 
W XI wieku Genewa podlegała Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu Narodu Niemieckiego, jednak faktycznie była rządzona przez miejscowych biskupów (miała status hrabstwa). XIV wiek to czas szybkiego rozwoju rzemiosła i handlu. Wizytówką miasta i regionu w XV wieku były odbywające się 4 razy do roku słynne jarmarki, ściągające kupców nawet z odległych krajów.
 
W 1478 roku w Genewie powstała pierwsza drukarnia, czyniąc tym samym miasto czołowym ośrodkiem typograficznym w Europie. 
 
W kolejnych wiekach Genewa zyskała sobie miano finansowej stolicy oraz stała się miastem bankowości i zegarków. 
Genewa była także ośrodkiem narodzin nowej myśli religijnej: nauki Jana Kalwina odniosły tak wielki sukces, że o Genewie mówiło się, iż jest „protestanckim Rzymem”.
 
Wspominając o stolicy kantonu należy dodać, iż była ona jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego Oświecenia. W 1712 w rodzinie zegarmistrza urodził się tu Jean-Jacques Rousseau, pisarz i filozof.
 
Atrakcje miasta
Fanom motoryzacji Genewa z pewnością kojarzy się z jedną z największych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych – Salon International de l'Auto, która odbywa się zazwyczaj w marcu.
 
Symbolem miasta jest jedna z najwyższych na świecie fontanna Jet d'Eau, której woda tryska na 140 metrów w górę, dlatego spacerując warto tak wybrać trasę, aby ją zobaczyć.
 
Wielu osobom Szwajacaria kojarzy się z produkcją zegarków. Genewa jak przystało na miasto szwajcarskie, szczyci się licznymi zegarami. Stąd wywodzi się przemysł zegarmistrzowski i tu ma siedzibę około 72 firm z tej branży. Osoby zainteresowane głębiej tematyką zegarmistrzowską powinny odwiedzić Muzeum Zegarów. Najciekawszy zegarem w mieście jest jednak zegar kwiatowy w parku Jardin Anglais, który wykonano z 6,5 tysiąca kwiatów. 
 
Zabytki 
Genewa to nie tylko metropolia, gdzie na każdym kroku otaczają nas biurowce czy nowoczesne budynki, ale jej sercem jest Stare Miasto z dzielnicą handlową.
W Genewie koniecznie należy zobaczyć najważniejsze zabytki, czyli: ewangelicko-reformowana gotycką Katedrę Saint Pierre, której budowa trwała od XII do XV wieku, fasada pochodzi z XVIII wieku; Audytorium Kalwina – miejsce zebrań przywódców reformaciji, w tym samego Kalwina - jest to niewielka kaplica z XV wieku, wzniesiona w stylu surowego gotyku; Pomnik Reformacji z 1909 roku;  Ratusz; Arsenał mieszczący obecnie genewskie Archiwum Państwowe; osiemnastowieczną dzielnicę Carouge; synagogę  Beth-Yaacov z połowy XIX w. oraz Mauzoleum księcia Brunszwiku Karola II, które jest wierną repliką wspaniałego, gotyckiego mauzoleum rodziny Scaligeri z Werony. 
 
Popularne miasta: