Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy (GDN)

Informacje ogólne

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to międzynarodowe lotnisko mieszczące się w gdańskiej dzielnicy Matarnia, 10 kilometrów od centrum miasta, 10 km od Sopotu i 20 km od Gdyni. Pod względem liczby odprawionych pasażerów plasuje się na trzecim miejscu w Polsce. Pełni także rolę lotniska zapasowego dla Lotniska Chopina (Okęcie) w Warszawie.

Najwięksi przewoźnicy korzystający z portu lotniczego to Wizz Air, Ryanair, LOT i Lufthansa. Inne obecne na lotnisku w Gdańsku linie to Air Berlin, Norwegian i Scandinavian Airlines. Na podstawie liczby pasażerów stworzono ranking najpopularniejszych kierunków. Są to kolejno takie miasta jak: Warszawa, Londyn, Oslo, Monachium i Frankfurt.

Lotnisko oferuje około 50 połączeń rejsowych oraz coraz więcej połączeń czarterowych. W ten sposób można dotrzeć do Bułgarii, Chorwacji, Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Tunezji czy Turcji.

Terminal T2

Terminal T2 to nowy obiekt obsługujący pasażerów wybierających się w podróż. Tuż przy wejściu funkcjonuje strefa ogólnodostępna, w której znajdują się: punkty odprawy biletowo-bagażowej, lokale gastronomiczne, biuro podróży, wypożyczalnia samochodów, punkt informacyjny, sklepy, bankomat, kantor, poczta, salonik prasowy oraz toalety.

W strefie dostępnej po odbyciu kontroli bezpieczeństwa i odprawy znajdują się: kantor, sklep z pamiątkami, sklepy bezcłowe, jubiler, salonik prasowy, plac zabaw dla dzieci, lokale gastronomiczne i toalety.

Terminal T2

Terminalem obsługującym przyloty jest budynek T1. Znajdują się w nim przede wszystkim punkty odbioru bagażu (oraz zgłoszenia zagubionego bagażu) i toalety. Lokale gastronomiczne, usługowe oraz sklepy działają w terminalu T2.

Terminal Miasto

Lotnisko w Gdańsku prowadzi także Terminal Miasto, który mieści się w centrum miasta przy ul. Heweliusza 13-17. Działa tam odprawa pasażerów i bagaży na dobę przed wylotem lub w dniu wylotu na kilka godzin przed podróżą. W miejskim terminalu można również zakupić bilety lotnicze, nabyć ubezpieczenie turystyczne i wynająć samochód.

Parking

Przy lotnisku znajdują się cztery parkingi dostosowane do długości postoju. Parking Kiss&Fly przeznaczony jest na krótki postój dla odprowadzających podróżnych – do 10 minut można zatrzymać się bezpłatnie, przekroczenie czasu do 20 minut kosztuje 20 zł, każde kolejne 10 minut – 10 zł.

P2 to parking krótkoterminowy – postój do 2 godzin – 4 zł za każde 30 minut, następne godziny – 6 zł, doba – 60 zł. P3 to parking średnioterminowy -  postój do 2 godzin – 3 zł za każde 30 minut, następne godziny – 5 zł, doba – 50 zł. P4 to parking długoterminowy - postój do 2 godzin – 2 zł za każde 30 minut, następne godziny – 4 zł, doba – 35 zł.

Możliwe jest także skorzystanie z pakietów parkingowych. Np. za tydzień postoju zapłacić trzeba 70 zł, a za dwa tygodnie – 90 zł.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego dotrzeć można autobusami komunikacji miejskiej w Gdańsku i Gdyni. ZTM Gdańsk oferuje linie 110 (stacja PKP Wrzeszcz) i 210 (Dworzec Główny), a ZTM Gdynia – linię 510 z Dworca Głównego.

Podróż samochodem z centrum Gdańska przebiega Al. Zwycięstwa i ulicą Słowackiego. Dojazd z Gdyni i Sopotu możliwy jest obwodnicą trójmiasta (w stronę Gdańska), następnie drogą nr 472.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska