Gdańsk - zabytki i atrakcje
Gdańsk to miasto o bogatej przeszłości, w którym na każdym kroku spotkamy zabytkowe budowle. Co warto zobaczyć i kiedy najlepiej odwiedzić gdańskie muzea, by nie przepłacić? O tym piszemy w poniższym artykule.
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest spacer ulicami Długą i Długim Targiem. Na Drodze Królewskiej, którą otwiera renesansowa Brama Wyżynna, znajdują się tak rozpoznawalne zabytki jak słynna fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta czy Dwór Artusa.
Jeśli zdecydowaliśmy się zostać dłużej w Gdańsku, a mamy ochotę coś zobaczyć i zwiedzić polecamy odwiedzenie jednego z wielu muzeum. Nie musisz wydać fortuny na karty wstępu, wystarczy, że w jaki dzień muzeum ma dzień bezpłatny lub które obiekty są udostępniane darmowo. Doskonałym rozwiązanie jest zakup „Karty Turysty”, dzięki której można bezpłatnie zwiedzać 20 muzeów w Gdańsku i okolicy oraz w zależności od pakietu- korzystać z komunikacji miejskiej.
W poniedziałek możemy za darmo udać się do warowni Westerplatte, która jest repliką wnętrza z września 1939 r. W warowni można oglądać pamiątki z tamtych czasów: fotografie, dokumenty, mapy, broń i wyposażenie wojskowe z 1939 r.
Gdy będziemy mieć czas wolny we wtorek to warto udać się do centrum Gdańska i tam wejść do Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena oraz Muzeum Bursztynu.
Dwór Artusa to w przeszłości było miejsce spotkań kupców i główny ośrodek życia towarzyskiego miasta. Turyści z pewnością będą po wrażeniem pięknie zdobionego wnętrza, które zachwyca przepychem. Ściany wielkiej sali są zdobione mitologicznymi postaciami. Ozdobą, która przyciągnie nasz wzrok jest ogromny, jest jedenastometrowy piec, dzieło Georga Stelznera. Piec ten składa się z 520 kafli przedstawiających najważniejszych władców europejskich, zarówno protestanckich, jak i katolickich.
Zwiedzając Dom Uphagena, przeniesiemy się do czasów XVIII i zobaczymy jak wtedy mieszkali mieszanie, bo dom ten jest jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich, które są udostępnione zwiedzającym. z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania.
Będąc nad morzem należało by dowiedzieć się coś więcej o bursztynie, dlatego na pewno interesująca będzie wizyta w Muzeum Bursztynu, które jest zlokalizowane w zabytkowym, unikatowym w skali Europy, gotycko-renasansowy Zespole Przedbramia ulicy Długiej. Składa się on z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Dlatego oprócz ekspozycji dotyczącej powstania bursztynu, biżuterii czy elementów dekoracyjnych z bursztynu, zwiedzający mogą obejrzeć dawne narzędzia tortur czy więzienne cele.
W piątek osoby oszczędne mogą za darmo wejść i obejrzeć wystawę Muzeum Narodowego, wystawy stałe Oddziału Sztuki Dawnej, Oddziału Sztuki Nowoczesnej oraz Oddziału Etnografii.
Miłośników dawnej historii zaprasza w soboty Muzeum Archeologiczne.
W Gdańsku można także odwiedzić ciekawe Muzeum Zegarów Wieżowych, które mieści się w wieży najstarszego kościoła parafialnego w Gdańsku - pod wezwaniem św. Katarzyny (Aleksandryjskiej).
Miłośnicy wojskowości i historii z pewnością nie ominą twierdzy Wisłoujście, która stanowi niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej.
Warto także, choćby z daleka zobaczyć miejsce tak ważne dla całej Europy, czyli Stocznię Gdańską.W Gdańsu wiele miejsc nosi na sobie znamię tamtych tragicznych wydarzeń. Miejscem równie ważnym jak stocznia jest plac Solidarności z pomnikiem stoczniowców poległych w 1970 r.
Na trasie śladami Solidarności znajduje się także kościół św.Brygidy, który przez cały okres represji w okresie i po stanie wojennym był miejscem gromadzenia się opozycjonistów. W nim można także obejrzeć pamiątki z wczesnego okresu funkcjonowania Solidarności i innych ruchów opozycyjno-patriotyczno, zatem dla starszych będzie to podróż do przeszłości, dla młodszych lekcja historii.
Gdy wykończeni zwiedzaniem będziemy chcieli chwilę odpocząć w cieniu, warto udać się do jednego z parków: do nadmorskiego Parku Jelitkowskiego, Parku Oliwskiego, Parku Kuźniczki. Możemy także wejść do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w którym znajdziemy 144 pomniki przyrody.
Zatem, oprócz plażowania na jednej z pięknych, gdańskich plaż, warto czas poświęcić na zobaczenie i zwiedzenie jakiegoś zabytkowego obiektu, których w Gdańsku nie brakuje. Wystarczy odrobina chęci i mnóstwo miejsca na karcie pamięci, aby udokumentować naszą podróż.