Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Edynburga

Informacje ogólne i położenie

Edynburg to miasto w Wielkiej Brytanii, stolica Szkocji, a także siedziba szkockiego parlamentu. Zamieszkiwane jest przez niemal pół miliona ludzi. Miasto podzielone jest na dwie części – Old Town (Stare Miasto) i New Town (Nowe Miasto), rozdzielone przez park Princes Street Gardens. Administracyjnie wyróżnia się ponad 20 dzielnic.

Podróż samochodem

Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami Szkocji i Wielkiej Brytanii za pomocą sieci dróg. Najważniejsza z nich to Edinburgh City Bypass (A720) – trasa prowadząca wzdłuż południowej granicy miasta, do której prowadzą takie drogi jak: A1 – z północnego wschodu Anglii, A702 – z północnego zachodu Anglii, M18 – z Glasgow i Midlands czy A7 – z południowo-wschodniej Szkocji i północno-zachodniej Anglii.

W Edynburgu działają płatne parkingi miejskie, przede wszystkim zlokalizowane w centrum miasta. Opłaty można uiszczać tradycyjnie w parkomatach, ale także np. za pomocą SMS. Na głównych drogach mogą tworzyć się zatory, zwłaszcza w godzinach szczytu. Podobnie sytuacja wygląda przy zjazdach z Edinburgh City Bypass w kierunku miasta.

Podróż autobusem

Niemal cały transport miejski w Edynburgu oparty jest na autobusach. Działa tu kilku przewoźników, z których największym jest Lothian Buses. Pojazdy tej firmy kursują w centrum oraz na obrzeżach miasta. W sumie do dyspozycji pasażerów jest nawet 650 autobusów, w tym wiele piętrowych.

Autobusy oznaczone X przed numerem, to pojazdy pospieszne. Z kolei te z literą N przed numerem właściwym, to autobusy nocne. Po mieście kursuje kilkadziesiąt stałych linii, a przystanki rozmieszczone są bardzo gęsto. Na lotnisko z centrum Edynburga dotrzeć można osobną linią 100, na którą obowiązują inne bilety.

Bilet na jeden przejazd kosztuje ok. 1 funta, a podróż autobusem nocnym to koszt ok. 2 funtów. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup biletu całodziennego za 2,5-3 funty. Podróżowanie autobusem jest bardzo wygodne. Nie tylko ze względu na gęstą sieć połączeń, ale także dodatkowe udogodnienia – w mieście wyznaczono specjalne odcinki dróg tylko dla autobusów. Turystów mogą zainteresować pojazdy wycieczkowe, które kursują z mostu Waverley.

Podróż pociągiem

Największym dworcem jest Edinburgh Waverley. Odjeżdżają stąd pociągi w kierunku północnej Szkocji, a także Anglii. Ze stacji kursuje m.in. East Coast Main Line, czyli kolej dużych prędkości m.in. do Londynu. Połączenia wewnątrz Szkocji obsługuje firma First ScotRail.

Podróż samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy Edynburg znajduje się 13 kilometrów od centrum miasta. Dystans ten pokonać można np. przy pomocy specjalnej linii autobusowej nr 100. Lotnisko każdego roku obsługuje ok. 10 milionów pasażerów. Korzysta z niego także przewoźnik Ryanair, który oferuje loty do takich polskich miast, jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź czy Poznań.

Atrakcje turystyczne

Największą popularnością wśród turystów cieszy się Old Town, czyli Stare Miasto. To okolica, w której dominują średniowieczne zabudowania. Znajduje się tu Zamek w Edynburgu, Pałac Holyrood czy Katedra St Giles. Między zamkiem a pałacem położona jest malownicza ulica Royal Mile, a spacer nią jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki.

Warto odwiedzić ogrody Princes Street Gardens, które oddzielają Stare Miasto od Nowego. W parku wzniesiono sztuczne wzgórze, na którego szczycie stoi dziś m.in. Galeria Narodowa Szkocji. Nie można zapomnieć również o Nowym Mieście z elegancką ulicą George Street czy najbardziej malowniczą – Princes Street, znajdującą się blisko ogrodów i oferującą doskonały widok na zamek. Z kolei w porcie Leith warto zwiedzić Jacht Jej Królewskiej Mości Britannia.

Wyznaczanie trasy