Przewodnik po Edynburgu
Podstawowe informacje
Edynburg jest stolicą Szkocji. Leży w południowej części kraju, nad rzeką Leith i zatoką Firth of Forth, jest centralnym ośrodkiem regionu Lothian. Edynburg jest drugim co do wielkości miastem Szkocji i 7 co do wielkości miastem Wielkiej Brytanii – liczba ludności Edynburga wynosi ok. 477 tys.
Nazwa miasta wywodzi się od imienia Edwina, króla Nortumbrii, który założył w tym miejscu twierdzę obronną zwaną Din Eidyn, co znaczy Twierdza Edwina. Nazwa ta została później przekształcona na angielskie Edwinesburch, a potem na Edinburgh.
Edynburg jest ważnym ośrodkiem naukowym. Znajdują się tu cztery uniwersytety: Uniwersytet Edynburski, Uniwersytet Heriott – Watt, Edinburgh Napier University i Queen Margaret University. Z Edynburga pochodził wynalazca telefonu – Aleksander Graham Bell. W pobliżu Edynburga, w miejscowości Roslin, dokonano sklonowania owcy Dolly. Z Edynburga pochodzą także: Adam Smith, Walter Scott, Irvin Welsh i Artur Conan Doyle. W Edynburgu powstała także książka o Harrym Potterze „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.
Historia miasta
Historia Edynburga rozpoczęła się w VII w., kiedy to Edwin król Nortumbrii wybudował w tym miejscu twierdzę obronną. W sąsiedztwie twierdzy powstała osada, przekształcona później w miasto. W IX w. Edynburg został podbity przez Duńczyków, a w następnym stuleciu miasto opanowali Szkoci. W 1020 r. Edynburg został na stałe włączony do Królestwa Szkocji. Równolegle , tuż obok Edynburga, rozwijała się osada przy opactwie Holyrood. W XIII w. miasto i osada stały się własnością królewską. Przez kilka stuleci Edynburg był terenem spornym pomiędzy Anglią i Szkocją. W 1437 r. król Szkocji Jakub IV przeniósł oficjalnie stolicę z Stirling do Edynburga.
W wyniku wojny domowej, spowodowanej próbą narzucenia Szkocji religii anglikańskiej, Edynburg został zajęty przez wojska Cromwella. W ramach represji powstała wtedy dzielnica New Town, która miała być dzielnicą dla bogatych angielskich mieszczan. Największy rozwój Edynburga przypadł na czasy Oświecenia. Miasto stało się ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym, rozpoczął się proces odchodzenia od systemu klanowego i budowy nowoczesnego społeczeństwa szkockiego. W XIX w. Edynburg stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym, finansowym i naukowym.
W 1998 r. reaktywowano szkocki parlament i rząd. Edynburg pozostaje największym po Londynie centrum finansowym Wielkiej Brytanii oraz naukową i kulturalną stolicą Szkocji.
Atrakcje turystyczne
Edynburg słynie ze wspaniałych zabytków oraz licznych festiwali, z których najważniejszym jest Edinburgh Festival. Historyczne centrum miasta dzieli się na Stare i Nowe Miasto. Stare Miasto to najstarsza część Edynburga, która zdołała zachować swój średniowieczny charakter. Tu też znajdują się najważniejsze zabytki historyczne. Nowe Miasto powstało natomiast w XVII w., jako dzielnica bogatych rezydencji, banków i urzędów. Posiada regularną, zabytkową zabudowę i szerokie ulice. Najsłynniejszymi atrakcjami Edynburga są Zamek Edynburski, Royal Mile i pałac Holyroodhouse. Pałac Holyroodhouse to oficjalna rezydencja królowej brytyjskiej w Szkocji. Królewska Mila to trakt łączący pałac i zamek, gdzie znajduje się m.in. siedziba szkockiego parlamentu. W Edynburgu warto zobaczyć również Katedrę św. Idziego, Muzeum Szkocji, Szkocką Galerię Narodową, Królewski Ogród Botaniczny i Scoth Whisky Heritage Centre.