Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Edynburgu

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Posiadają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

W Edynburgu można znaleźć pracę w gastronomii, hotelarstwie, handlu i usługach, przemyśle i budownictwie. Ofert pracy można szukać zarówno poprzez polskie, jak i szkockie agencje pracy oraz portale ogłoszeniowe. Pracę najlepiej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Można skorzystać z wyszukiwarki: www.s1jobs.com zawierającą największą ilość ofert pracy na terenie całej Szkocji (ogłoszenia w jęz. angielskim). Inne przydatne adresy: edinburgh.gumtree.com, jobs.scotsman.com, www.scottishjobs.com,  www.talentscotland.com, http://scottishjobstoday.co.uk (w jęz. angielskim). Ogłoszenia w języku polski można znaleźć na stronach www.emito.net, www.poloniusz.pl. Oferty pracy w Szkocji także w ogólnobrytyjskich portalach z ogłoszeniami o pracę.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP. dla osób powyżej 21 lat, 5,03. GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np. www.edinburgh.com.pl, gdzie znajduje się także lista portali z ogłoszeniami o pracę w Szkocji i Wielkiej Brytanii.

Popularne miasta: