Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Edynburg - wycieczki, wczasy, plaże

Samodzielnie czy z biurem?

Zdecydowanie lepiej jest zorganizować sobie wycieczkę do Edynburga na własną rękę. Oferty biur podróży w Polsce przewidują pobyt w Edynburgu w ramach wycieczki objazdowej po Szkocji. Jeżeli chcemy spędzić w mieście więcej czasu i zwiedzać je we własnym tempie wyjazd lepiej jechać samemu. Samodzielna organizacja wycieczki nie nastręcza większych trudności – przelot, zakwaterowanie, wycieczki i bilety wstępu można zarezerwować przez Internet.

Jak zwiedzać

Edynburg można zwiedzać pieszo lub autobusem turystycznym, z przewodnikiem lub na własną rękę. Lokalne biura podróży oferują całą gamę wycieczek po Edynburgu i regionie Lothian. Obok tras standardowych dostępne są trasy tematyczne, np. whisky tour z obowiązkową wizytą w destylarni, szlakiem edynburskich duchów, morderców i potworów, trasa „kulinarna”, szlakiem Harry’ego Pottera. Dostępne jest też darmowe oprowadzanie, tzw. free tour, po wybranych trasach.

Dobrym pomysłem na zwiedzanie Edynburga jest autobus turystyczny. Oprócz tras po mieście dostępne są trasy obejmujące wybrzeże, podczas których można zobaczyć miejsce gdzie cumuje królewski Jach Britannia. Autobusy rozpoczynają i kończą trasy w samym centrum, przy Hannover Street. Bilet jednorazowy, ważny na jednej trasie kosztuje 13 GBP dla osoby dorosłej, 6 GBP dla dziecka i 12 GBP dla seniorów. Dostępne są bilety 24- i 48 – godzinne, ważne na wszystkich trasach. Bilet 24 – godzinny kosztuje 17 GBP dla dorosłego, 15 GBP dla studentów i seniorów, 7 GBP dla dzieci. Bilet 48 – godzinny kosztuje 20 GBP dla dorosłego, 18 GBP dla studentów i seniorów, 8 GBP dla dzieci. Dostępny jest także bilet 48+, w którego cenie zawarta jest wycieczka na wyspę Inchcolm.

Warto zainwestować w kartę Edinburgh Pass gwarantująca darmowy wstęp do 30 wybranych obiektów i atrakcji, system rabatów w wybranych restauracjach, pubach, sklepach oraz zniżki na wstęp na wybrane wydarzenia kulturalne. Dostępne są karty ważne przez 1, 2 lub 3 dni. Cena wynosi odpowiednio 30, 40 i 50 GBP dla dorosłych i 20, 25 i 30 GBP dla dzieci w wieku 5 – 15 lat.

Okolice Edynburga

Mając do dyspozycji więcej czasu warto wybrać się na wycieczkę poza Edynburg. W ofercie są wyjazdy do Loch Ness, Loch Lomond, St. Andrews, Stirling Castel i Merlose Abbey.

Plaże

Z racji chłodnego klimatu Edynburg nie jest typowym miejscem do wylegiwania się na plaży. Niemniej w zatoce Firth of Forth znajduje się kilka ciekawych plaż. Warto również wybrać się do North Berwick, ok. 40 km od Edynburga, gdzie oprócz plaży znajduje się urokliwe nadmorskie miasteczko.

Popularne miasta: