Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Edynburg (EDI)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Edynburg to międzynarodowe lotnisko w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Położone jest 13 kilometrów na zachód od centrum Edynburga. W ciągu roku korzysta z niego ok. 9 milionów pasażerów. Obsługuje połączenia lokalne i międzynarodowe, takich linii lotniczych jak easyJet (oferujący loty do Krakowa), Ryanair (loty do Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, a także Delta Air Lines, Germanwings, First Choice Airways czy Norwegian.

Terminal

Lotnisko składa się z jednego dwupoziomowego terminalu. Na parterze mieszczą się m.in. 3 sklepy, 2 kawiarnie, bank, punkt informacyjny taksówek, toalety (w tym przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), pokój dla rodziców z małymi dziećmi, poczta, wypożyczalnia samochodów, punkty dostępu do internetu, aparaty telefoniczne, bankomat czy kaplica.

Na pierwszym piętrze znaleźć można m.in. blisko 20 sklepów (w tym wolnocłowe), kilkanaście lokali gastronomicznych (kawiarnie i restauracje), punkty dostępu do internetu, bank, salony VIP, toalety (dostosowane do osób niepełnosprawnych), pokój dla rodziców z małymi dziećmi oraz gate'y o numeracji 1-23.

Parking

Podróżni mają do dyspozycji parkingi krótko- i długoterminowe. Krótkoterminowy oznaczony jest kolorem niebieskim. Postój do 15 minut kosztuje 2,5 funta, 30 minut – 4 funty, 1 godzina – 5,5 funta, 3 godziny – 9 funtów, 1 doba i kolejne – 30 funtów, do 1 tygodnia – 29 funtów za dzień, powyżej 1 tygodnia – 20 funtów dziennie.

Postój przez dłuższy czas bardziej opłacalny jest na parkingu oznaczonym kolorem pomarańczowym. Parkowanie przez tydzień kosztuje ok. 50 funtów, 2 tygodnie – 70-80 funtów, 3 tygodnie – 90-120 funtów. Wcześniejsza rezerwacja miejsca przez internet wiąże się z obniżeniem ceny.

Transport na lotnisko

Port lotniczy Edynburg znajduje się w pobliżu drogi A8. Dotrzeć można tu autostradami M8 i M9, zjazdem z drogi A8 między Gogar a Newbridge.

Transport kolejowy możliwy jest wyłącznie do stacji Waverley i Haymarket w centrum Edynburga. Podróż należy kontynuować autobusem (kursują ze wspomnianych stacji).

Z Edynburga autobusy odjeżdżają z Waverley Bridge (w pobliżu Princes Street). Udająca się na lotnisko linia 100 kursuje średnio co 10 minut. Podróż trwa 25 minut, a bilet kosztuje 3,5 funta. Z tego samego przystanku kursuje linia nocna N22 (w godzinach 0.00-4.00). Odjeżdża co 30 minut, podróż trwa 25 minut, a bilet kosztuje 3 funty.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska