Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Edynburg - zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

Edynburg jest miejscem dla tych którzy lubią zabytki, historię, wydarzenia kulturalne oraz miejsca pełne niezapomnianego klimatu, w których tradycja współistnieje harmonijnie z nowoczesnością.

Zabytki

Zabytkiem – symbolem Edynburga jest Zamek Edynburski. Zwiedzać można pomieszczenia zamkowe, a wśród nich Great Hall – miejsce, gdzie obradował niegdyś szkocki parlament. W zamku przechowywane są najstarsze w Europie klejnoty koronacyjne. Oprócz historycznych komnat w obrębie zamku znajduje się Scottish National War Memorial – pomnik poświęcony Szkotom poległym w czasie I wojny światowej oraz Narodowe Muzeum Wojny. Na Royal Mile, trakcie wiodącym do Holyroodhouse, znajduje się siedziba szkockiego parlamentu, katedra św. Idziego i Scotch Whisky Heritage Centre gdzie można zapoznać się z historią i produkcją narodowego szkockiego napoju. Pałac Holyrodhouse jest oficjalną rezydencją królowej brytyjskiej w Szkocji. Wewnątrz znajdują się apartamenty państwowe, czyli komnaty reprezentacyjne, z Wielką Galerią z portretami królów Szkocji. Na terenie pałacu zachowały się ruiny opactwa Holyrood Abbey. Cały teren otacza rozległy Park Królewski, a tuż obok znajduje się Salisbury Crags – urwisko z widokiem na pałac i dawne opactwo. Warto również wybrać się do Muzeum Szkocji, gdzie przechowywany jest bezcenny Relikwiarz Monymusk, w którym znajdowały się relikwie św. Kolumbana oraz szachy z kości słoniowej z wyspy Lewis. Szkocka Galeria Narodowa może się poszczycić jedną z największych kolekcji malarstwa w Europie, zawierającą m.in. obrazy Rafaela i Tycjana.

Atrakcje

Do największych atrakcji Edynburga należy bez wątpienia słynny Festiwal Edynburski. Jest to właściwie cały cykl festiwali, odbywający się na przełomie sierpnia i września. Najsłynniejszym festiwalem odbywającym się w ramach Festiwalu Edynburskiego jest Fringe Festival, czyli Festiwal Teatralny. Bardzo dużą popularnością cieszy się szlak śladami Harry’ego Pottera – miejsc, które zainspirowały Joanne K. Rowling podczas pisania powieści o przygodach młodego czarodzieja. Oprócz standardowych tras zwiedzania dostępna jest także trasa Ghost Tour - śladami edynburskich duchów i morderców. Warto także wybrać się do ZOO oraz do Oceanarium. Na spragnionych zabawy czeka park rozrywki Camera Obscura and World of Illusions.

Edynburg pełen jest restauracji, pubów, klimatycznych kawiarni i knajpek, w których można miło spędzić czas. Jest to także znakomite miejsce na zakupy, zarówno dla wielbicieli markowych produktów, jak i poszukiwaczy oryginalnych pamiątek.

Ciekawe miejsca

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na mapie Edynburga jest Mary King’s Close – stara ulica z fragmentami średniowiecznych kamienic, korytarzy i piwnic. W przeszłości rejon ten został zamurowany i obecnie znajduje się w podziemiach centrum Edynburga. Obecnie w podziemnych wnętrzach można zobaczyć jak żyli mieszkańcy miasta w okresie od XVI do XIX w. Mary King’s Close uważana jest za miejsce nawiedzone. Przybywają tu nie tylko turyści, ale i łowcy duchów i badacze zjawisk paranormalnych.
 
Niedaleko Edynburga znajduje się Scottish Seabird Centre, miejsce, gdzie za pośrednictwem kamer można obserwować ptactwo oraz florę i faunę zatoki Firth of Forth i okolicznych wysp.

W porcie Leith cumuje słynny HMY Britannia – dawny jacht królowej Elżbiety II, obecnie udostępniony do zwiedzania.

Popularne miasta: