Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Czarnogóry

Czarnogóra jest państwem położonym w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Serbią, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Albanią i Kosowem. Jest państwem młodym – powstała w 2006 r. po oderwaniu się od federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą państwa jest Podgorica. Powierzchnia kraju wynosi 13 812 km2, a liczba ludności ok. 620 tys. Dominującą grupą etniczną są Czarnogórcy (45%), następnie Serbowie (28%) i Bośniacy. Językiem urzędowym jest czarnogórski, walutą euro, dominującą religią prawosławie. Czarnogóra jest kandydatem do NATO i Unii Europejskiej.

Podział administracyjny

Czarnogóra jest podzielona na 21 gmin: Andrijevica, Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Cetynia, Danilovgrad, Herceg Novi, Kolašin, Kotor, Mojkovac, Nikšić, Plav, Plužine, Pljevlja, Podgorica, Rožaje, Šavnik, Tivat, Ulcinj, Žabljak. Gmina stołeczna Podgorica jest dodatkowo podzielona na dwie gminy miejskie: Golubovci i Tuzi.

Jak dostać się do Czarnogóry?

Do Czarnogóry można dostać się samolotem, własnym samochodem, pociągiem lub autobusem. Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, kolejowych ani autokarowych z Czarnogórą – podróż musi odbywać się z przesiadkami.

W Czarnogórze znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: w Podgoricy i w Tivat. Lotnisko w Tivat jest dogodne jeżeli wybieramy się na wybrzeże. Popularnym sposobem dotarcia do Czarnogóry jest podróż łączona samolotem do lotniska  Ćilipi pod Dubrovnikiem, oddalonego ok. 16 km od granicy, a następnie autobusem, minibusem lub taksówką do Czarnogóry. Loty do Dubrovnika dostępne są z Warszawy, cena biletu w obie strony to ok. 800 – 950 zł. Linie lotnicze obsługujące regularne loty do Podgoricy to: Montenegro Airlines, JAT, Ryanair, Turkish Airlines, Austrian Airways.

Jeżeli wybierzemy podróż własnym samochodem mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza prowadzi przez Słowację, Austrię, Słowenię i Chorwację. Większą część trasy pokonuje się autostradami i dlatego jest ona dość komfortowa. Jej długość wynosi 1650 km, czas dojazdu ok. 20 godzin (bez postojów). Druga trasa prowadzi przez Słowację, Węgry, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. Trasa prowadzi głównie drogami krajowymi dobrej jakości, jedynie po przekroczeniu granicy z Czarnogórą przez ok. 100 km prowadzi przez górskie serpentyny. Długość tej trasy to ok. 1500 km, czas dojazdu ok. 18 godzin (bez postojów). Koszt podróży samochodem w obie strony to ok. 1500 – 1800 zł.

Jeżeli chodzi o podróż autobusem, to Czarnogóra posiada regularne połączenia z krajami sąsiadującymi. Koleją do Czarnogóry można dostać się np. z Belgradu, skąd kilka razy dziennie odchodzi pociąg relacji Belgrad – Podgorica – Bar.

Drogi w Czarnogórze

Czarnogóra posiada ok. 5174 km dróg. Nie ma autostrad. Drogi są generalnie w dobrym stanie, jedynie trasy wiodące przez góry mogą być wąskie, kręte i nieco zaniedbane. Najważniejsze drogi przechodzące przez Czarnogórę to: trasa E763 łącząca Czarnogórę z Serbią, trasa E65/E80 biegnąca od Podgoricy do granicy z Chorwacją w Herceg Novi oraz droga E762  ze Scepan Polje do Podgoricy. Korzystanie z dróg jest bezpłatne, płatny jest jedynie przejazd tunelem Sozina na trasie Podgorica – Bar. Opłata  za samochód osobowy wynosi ok. 2,5 – 3 euro, a za samochód kempingowy ok. 5 – 6 euro.

Kolej

Narodowy przewoźnik to Željeznički Prevoz Crne Gore. Podróżowanie po Czarnogórze koleją jest tanie, ale infrastruktura jest zaniedbana, a wagony średniej jakości. Najpopularniejszą trasą jest trasa Bar – Podgorica - Belgrad. Należy ona również do najbardziej malowniczych na świecie. W pociągu obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc. Cena biletu w jedną stronę to ok. 20 -24 euro w II klasie plus 3 – 4 euro opłaty za rezerwację. Na trasie Bar – Belgrad kursują codziennie 4 pociągi: dwa ekspresowe, jeden pospieszny i jeden przystosowany do przewozu aut. Przewóz samochodu na trasie Belgrad – Bar to koszt ok. 30 – 36 euro. Oprócz połączeń z Serbią funkcjonuje również połączenie z Albanią.

Autobusy

Publiczny transport istnieje tylko w stolicy kraju, Podgoricy. W pozostałych miastach transportem zajmują się firmy prywatne. Najlepiej podróżować busami Olimpia Express lub autokarami Monteline Travel. W każdym większym mieście jest dworzec autobusowy. Przystanki mają pomarańczowe lub żółte daszki. Niestety nie na wszystkich wiszą rozkłady jazdy.  Podróżowanie autobusem jest tanie, np. bilet na trasie Budva – Bar (ok. 50 km) kosztuje 2,5 – 3 euro.

Atrakcje turystyczne Czarnogóry

Czarnogórę warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na atrakcje przyrodnicze. Do najbardziej wartych polecenia miejsc należą: Jezioro Szkoderskie leżące przy granicy z Albanią, najstarszy park narodowy Czarnogóry, Biogradska Gora, leżący w masywie gór Bjelasica, kaniony rzeczne Tary, Moracy i Mrtvicy, park narodowy Durmitor, wyspa Svieti Stefan. Jeżeli chodzi o miasta bardzo interesująca jest Budva – najpopularniejszy kurort nadmorski i Cetynia – dawna stolica kraju. Najważniejszym ośrodkiem kultu religijnego w Czarnogórze jest Monastyr Ostrog.

Wyznaczanie trasy