Przewodnik po Czarnogórze
Podstawowe informacje
Czarnogóra to państwo położone w południowej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Całkowitą niepodległość Czarnogóra uzyskała w 2006 roku w wyniku rozpadu Serbii i Czarnogóry. Kraj od zachodu graniczy z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, od wschodu zaś z Serbią i Albanią.
Czarnogóra leży nad Morzem Adriatyckim, kraj ma w większości ukształtowanie górzysto-wyżynne (najwyższym pasmem są Góry Dynarskie). Najdłuższą rzeką przepływającą przez Czarnogórę jest Tara, która łączy się z Pivą i wpada do Driny (rzeki należą do zlewiska Morza Czarnego).
Ludność
Czarnogórę zamieszkuje obecnie 620 029 ludzi. Państwo nie jest jednolite etnicznie, Czarnogórcy stanowią tu bowiem 45% populacji, Serbowie 28,7%, Boszniacy 8,6%, Albańczycy 4,9%, słowiańscy muzułmanie zaś 3,3%.
Największe miasta
Największym miastem Czarnogóry i jednocześnie jej stolicą jest Podgorica, która liczy około 150 000 mieszkańców. Inne duże miasta tego kraju to natomiast Nikšić (powyżej 50 000 ludzi), Pljevlja (powyżej 19 tysięcy), Centinje (ponad 13 tysięcy), Bar, Budva, Bijelo Polje (ponad 12 000), Berane, Herceg Novi (powyżej 11 000) oraz Ulcinj (ponad 10 000).
Transport
Stan dróg Czarnogóry nie jest rewelacyjny. Znajduje się tu wiele krętych dróg górskich, których nawierzchnia znajduje się w nie najlepszym stanie. Ponadto na razie nie ma tu autostrad, choć w budowie jest autostrada A1; główną trasą jest natomiast droga E763 z Czarnogóry do Serbii. Ważniejsze trakty to również Herceg Novi – Podgorica oraz Scepan Polje – Podgorica.
Czarnogóra posiada dobrze rozwinięty transport autobusowy, obejmujący autokary i minibusy. Oprócz Podgoricy połączenia są obsługiwane przez prywatne firmy np. Olimpia Express, które zapewniają transfery międzymiastowe oraz w obrębie poszczególnych miejscowości.
Całkiem dobrze funkcjonują tu koleje, które zapewniają najważniejsze połączenia międzymiastowe i międzynarodowe. Główny trakt kolejowy to linia Bar – Podgorica – Belgrad (z odgałęzieniem do Albanii).
Najważniejsze międzynarodowe lotniska znajdują się w miastach Podgorica i Tivat. Narodowym przewoźnikiem jest zaś Montenegro Airlines.
W kraju funkcjonuje również żegluga morska. Promy kursują tu często i można się nimi dostać do wielu nadmorskich miejscowości. Z miasta Bar wypływają z kolei promy do Włoch.
Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski można dotrzeć do Czarnogóry samochodem, podróżując np. przez Cieszyn, Bratysławę, Wiedeń, Maribor, Zagrzeb, Karlovac, Split, Dubrownik oraz Budvę. Można również pominąć Austrię i Słowenię, jadąc przez Czechy, Węgry i Chorwację. Podróż od Cieszyna do Ulcinj zajmuje około 20 godzin.
Inną opcją jest lot samolotem, rejsy organizowane są z różnych miast Polski, miedzy innymi z Warszawy, Bydgoszczy, Łodzi czy Poznania. Obsługują je linie Air Serbia, LOT lub Lufthansa. Cena przelotu najczęściej waha się w granicach 700 zł.
Do Czarnogóry można się również dostać koleją – przez Budapeszt i Bar. Cena biletu międzynarodowego to około 1000 zł.
Turystyka
Czarnogóra oferuje turystom bardzo wiele atrakcji: od wypoczynku nad Adriatykiem, przez spływy kajakowe w najgłębszym kanionie Europy na rzece Tara po zwiedzanie licznych zabytków. Szczególnie poleca się odwiedzenie Boki Kotorskiej (zespół kilku nadmorskich zatok z cennymi budowlami sakralnymi) oraz miasteczek Kotor i Perast. Ponadto niezapomniane wrażenia czekają nas na wysepce Sveti Stefan i nad Jeziorem Szkoderskim na granicy z Albanią.