Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia czarnogórska

Kuchnia Czarnogóry opiera się głównie o różne rodzaje mięs, ryb oraz warzyw. Potrawy często podaje się w formie grillowanej. Ponadto ważnymi dodatkami do dań są pieczywo, pita i sery.

Tradycyjne potrawy
W Czarnogórze jednym z podstawowych dań są gęste, pożywne zupy, czyli corby. Ponadto z  tradycyjnych potraw czarnogórskich warto spróbować takich dań, jak prebranac (fasola zapiekana z cebulą i papryką) i musaka (ziemniaki zapiekane z mielonym mięsem i sosem). Jada się tu również prsztut (wędzona szynka), pljeskavica (rodzaj hamburgera z rusztu podawanego z kozim serem), cevapi (grillowane paluszki z mięsa mielonego), džigerica (wątróbka grillowana).

Ponadto niezapomniany smak posiadają czarnogórskie naleśniki, specjalnie przygotowana jagnięcina czy pieczona kałamarnica.

Desery
Z deserów w Czarnogórze najczęściej podaje się baklavę, czyli francuskie ciasto z miodem, orzechami i kawą i tulumbę (rodzaj ciasta w słodkim sosie). Co więcej, typową czarnogórską słodkością jest krempita, czyli ciasto waniliowe.

Napoje
Podobnie jak na całym półwyspie bałkańskim w Czarnogórze najbardziej popularnym trunkiem wysokoprocentowym jest rakija, która może być przygotowana na bazie śliwek, winogron czy moreli.

Popularne miasta: