Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Czarnogóra – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Czarnogóra dzieli się na 21 gmin: Andrijevica, Bar, Berane, Bijelo Polje, Budva, Cetynia, Danilovgrad, Herceg Novi, Kolašin, Kotor, Mojkovac, Nikšić, Plav, Plužine, Pljevlja, Podgorica,  Rožaje, Šavnik, Tivat, Ulcinj i Žabljak. Stolicę kraju podzielono zaś na dwie gminy miejskie: Golubovci i Tuzi.

Regiony turystyczne
Najważniejsze regiony koncentracji ruchu turystycznego w Czarnogórze to: Sveti Stefan, Boka Kotorska, kanion rzeki Tary, Durmitor, miasteczka: Perast, Budva i Herceg Novi. Sveti Stefan na przykład to maleńka wysepka, na której mieszczą się malownicze mury obronne i zabudowania stanowiące obecnie jeden z najbardziej luksusowych europejskich kompleksów hotelowych. Boka Kotorska jest natomiast piękną czarnogórską zatoką, w której można podziwiać wspaniały fiord oraz zabytkowe średniowieczne miasto Kotor.

Zabytki
Najwięcej zabytków czarnogórskich znajdziemy w pięknych nadmorskich miasteczkach. W Kotorze zobaczymy twierdzę świętego Jana, liczne cerkwie (np. świętego Łukasza), katedrę świętego Tryfona czy gotyckie pałace i bramy. Miasto w całości wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ponadto warto odwiedzić Perast, słynący z licznych katolickich świątyń, czy średniowieczną Budvę z malowniczymi murami obronnymi i cytadelą. Na zboczu doliny Zety mieści się z kolei najstarszy prawosławny monastyr Ostrog. Druga tego typu świątynia znajduje się w mieście Herceg Novi, jest to monastyr Savina.

Ciekawe miejsca
Wielu turystom Czarnogóra kojarzy się przede wszystkim z kanionem rzeki Tary, najgłębszym w Europie i jednym z najgłębszych na świecie (1300 metrów głębokości). Organizowane są tu niezapomniane spływy kajakowe. Kanion należy do parku narodowego Durmitor, w którym można podziwiać liczne polodowcowe jeziora.

Atrakcje turystyczne
Do niecodziennych atrakcji turystycznych należą również dwie wysepki Boki Kotorskiej, gdzie znajdują się kościół świętego Jerzego i świątynia Matki Boskiej Skalnej.

Czarnogóra to zatem kraj, w którym można zarówno wypoczywać na malowniczych plażach Adriatyku, zwiedzać perły śródziemnomorskiej i wschodniej architektury, jak i aktywnie spędzać czas na kajakach i górskich wycieczkach. 

Popularne miasta: