Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Burgas

Podstawowe informacje

Burgas jest czwartym co do wielkości miastem Bułgarii. W tym pięknym miejscu znajduje się największy port lotniczy i źródła termalne.  Miasto leży nad Zatoką Burgaską oraz Morzem Czarnym. Otaczają je trzy jeziora: Atanasowskie, Mandreńskie i Burgaskie. Burgas zamieszkuje ok. 200 tys. osób, a jego powierzchnia wynosi 28 m kw. Położenie miasta i warunki pogodowe sprawiają, że jest chętnie odwiedzane przez turystów. Piękna pogoda utrzymuje się tam od czerwca do października. Średnia temperatura wody wynosi wtedy ok. 24 stopni. Słonecznie niebo, leczniczy piasek, rzadkie opady oraz delikatne bryzy w sezonie wakacyjnym sprawiają, że Burgas jest miejscem idealnym na udany wypoczynek. 

Środki transportu

Port Lotniczy w Burgas znajduje się ok. 13 km od centrum miasta. Pasażerowie, którzy przybyli na wczasy do Bułgarii mogą skorzystać z darmowych linii autobusowych, którymi dojadą bezpośrednio do hotelu. Jeżeli zdecydujecie się na samodzielną podróż z lotniska, to co 30 minut kursuje do centrum Burgas publiczna linia autobusowa nr 15. Za przejazd zapłacicie 0.80 LV plus opłata za bagaż.  Ponadto na lotnisku można wypożyczyć samochód lub wybrać kurs taksówką. Podróż tą ostatnią nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Wybieramy taksówki licencjonowane, w kolorze żółtym, z owalną naklejką na przedniej szybie. Cenę przejazdu warto ustalić przed odjazdem, zaleca się dać napiwek w wysokości ok. 15-20 % opłaty za podróż.

Sieć autobusów i trolejbusów, podobnie jak w Pradze, stanowi jedną całość.  Dlatego obowiązuje  tutaj jeden bilet kosztujący 0.8 LV za jednorazowy przejazd. Możemy również kupić bilety całodzienne i miesięczne. Powinniśmy pamiętać, że każdy bagaż wymaga dodatkowej opłaty. Za brak opłaty bagażowej grozi nam mandat.

Dojazd z Polski

Decydując się na lot z Polski mamy do wyboru tylko jedną linię lotniczą Wizzair. Samoloty odlatują m.in. z Katowic, Warszawy i Krakowa. Lot trwa ok. 3 godzin, a bilet kosztuje średnio ok. 500 zł. Lotnisko w Burgas jest oddalone od centrum miasta o 13 km. Na miejscu można skorzystać z komunikacji miejskiej  (autobus nr 15 odjeżdża z portu lotniczego co 20 minut przez cały dzień) lub taksówki. Decydując się na taksówkę przed rozpoczęciem podróży powinniśmy pamiętać o ustaleniu ceny przejazdu, w innym wypadku możemy zostać oszukani.  

Najlepszym środkiem transportu dla osób podróżujących do Burgas jest samolot. Cena lotu  w obie strony waha się od 400 do ponad tysiąca złotych. Warto przeglądać oferty, ponieważ ceny zależą od miesiąca i obowiązujących promocji. Będąc na miejscu warto wypożyczyć samochód i nim poruszać się po Burgas oraz pobliskich miejscowościach. Poza samolotem możemy zdecydować się na przejazd własnym samochodem, autokarem lub pociągiem. Przewidywany czas takiego przejazdu to ok. 20h.

Wybierając autokar w okresie wakacyjnym mamy do wyboru następujące linie: Interbus-Sindbad, Sindbad, Eurobus-Eurolines Polska, Elabus oraz Ecolines. Cena to ok. 500 zł w obie strony. Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd własnym autem to możemy wybrać drogę przez Serbię lub Rumunię. Należy wtedy pamiętać o opłatach za przejazd autostradą.

Wyznaczanie trasy