Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Burgas

Podstawowe informacje

Burgas jest ważnym bułgarskim ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym oraz turystycznym . Ponadto miasto posiada największy w Bułgarii port lotniczy. Burgas jest położone nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Miasto otoczone jest trzema jeziorami: Atanasowskim, Mandreńskim i Burgaskim. Burgas liczy ponad 200 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 28 km kw.

Historia miasta

Historia terenów, na których znajduje się Burgas sięga czasów antycznych. Początkowo zamieszkiwali je Tracy. Następnie wioskę przejęli Rzymianie i przekształcili w miasto Deultum, którego nazwę zmieniono na Dewelt.   Po latach niewoli tureckiej miasto zaczęło się prężnie rozwijać i zostało centralnym ośrodkiem w południowej części wybrzeża Morza Czarnego.

Atrakcje turystyczne

W Burgas znajdziemy dość dużo zabytków sakralnych oraz muzeów m.in. Katedrę św. Cyryla i Metodego, dwie cerkwie: Świętej Marii Dziewicy i Świętego Iwana Rylskiego, Muzeum Historyczne, Muzeum Etnograficzne.  Każdego roku w Burgas odbywają się liczne festiwale - w kwietniu mają miejsce Dni Niemieckiej i Austriackiej Muzyki Klasycznej, w maju oraz czerwcu jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Era Wodnika", w lipcu Festiwal Muzyki Operowej i Klasycznej im. Emila Czakyrowa, w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Tydzień Sztuki Dziecięcej, natomiast we wrześniu Konkurs Piosenki "Burgas i morze".  W grudniu w Burgas odbywa się Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego.

Popularne miasta: