Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Budapesztu

Budapeszt jest stolicą Węgier. Leży w północnej części kraju, nad rzeką Dunaj. Powstał w XIX w. z połączenia trzech miast: Budy, Obudy i Pesztu. Jest najważniejszym ośrodkiem politycznym, kulturalnym i naukowym Węgier. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny – drogowy, kolejowy, rzeczny i lotniczy. W pobliżu przebiegają autostrady M0, M1, M2, M3, M6, M5, M7 oraz 11 dróg krajowych. Miasto posiada obwodnicę. Koło Budapesztu krzyżują się europejskie trasy E75, E71, E 60 i E73. W odległości 16 km od centrum znajduje się międzynarodowe lotnisko Budapeszt – Liszt Ferenc – największy port lotniczy Węgier.

Podział administracyjny

Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice: Várkerület, II dzielnica, Óbuda-Békásmegyer, Újpest, Belváros-Lipótváros, Terézváros, Erzsébetváros, Józsefváros, Ferencváros, Kőbánya, Újbuda, Hegyvidék, Újlipótváros-Angyalföld, Zugló, XV dzielnica, XVI dzielnica, Rákosmente, Pestszentlőrinc-Pestszentimre, Kispest, Pesterzsébet, Csepel, Budafok-Tétény, Soroksár.

Transport miejski

Budapeszt posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Po mieście można poruszać się autobusami, tramwajami, metrem, trolejbusami i kolejką podmiejską. Funkcjonuje komunikacja dzienna i nocna. Budapeszt posiada zintegrowany system komunikacji miejskiej, czyli jeden bilet na wszystkie środki komunikacji, łącznie z kolejką podmiejską w ramach granic administracyjnych miasta. W komunikacji nocnej obowiązuje osobny bilet. Bilety mają postać papierową i można je kupić w automatach, centrach biletowych, kasach, u kierowcy oraz na poczcie. Dla turystów idealnym rozwiązaniem jest Karta Miejska (Budapest Card), która pozwala na podróżowanie wszystkimi środkami transportu i oferuje darmowe wstępy do wybranych muzeów oraz szereg zniżek. Dokładne informacje na temat karty można znaleźć na stronie: http://budapest-card.com.

Najszybszym środkiem transportu jest metro, które łączy wszystkie najważniejsze punkty miasta. Istnieją 3 linie: żółta, czerwona i niebieska, w budowie jest czwarta, zielona linia. Autobusy kursują z częstotliwością kilku minut i można nimi dotrzeć do niemal każdego zakątka Budapesztu. Tramwaje kursują wzdłuż głównych arterii miasta z dużą częstotliwością i są popularnym środkiem transportu. Przejażdżkę tramwajem można potraktować jako sposób na zobaczenie miasta – jedna z linii przejeżdża przez najpiękniejsze zakątki Pesztu. Transport publiczny w Budapeszcie jest sprawny, szybki i bezpieczny i jest najbardziej polecanym sposobem przemieszczania się po mieście.

Samochodem po Budapeszcie

Jazda samochodem po Budapeszcie jest dość trudna i męcząca. Miasto jest dość rozległe, w wielu miejscach tworzą się korki, centrum jest ciasne i bardzo zatłoczone. Centrum i tereny w najbliższym sąsiedztwie stanowią strefę płatnego parkowania, podzieloną na 5 podstref. Opłaty obowiązują w dni powszednie od 08.00 – 18.00.  Parkowanie w ścisłym centrum to wydatek rzędu 440 – 520 forintów za godzinę (ok., 1,5 – 2 euro), a znalezienie wolnego miejsca nie jest łatwe. Dlatego lepiej zrezygnować z auta i poruszać się po Budapeszcie komunikacją miejską. Dokładną mapę stref parkowania i cennik można znaleźć na stronie www.budapest.hu.

Dworce kolejowe i autobusowe

Budapeszt jest ważnym węzłem kolejowym. Znajduje się tu kilka dworców kolejowych, z których najważniejsze to: Dworzec Zachodni, zlokalizowany w Peszcie przy Kerepesi út 2-6. Odwrotnie niż wskazuje to jego nazwa obsługuje połączenia w kierunku wschodnim i północnym. Jest najstarszym i najpiękniejszym dworcem w Budapeszcie. Dworzec Wschodni zlokalizowany w Peszcie przy Teréz krt 57. Obsługuje on połączenia krajowe i międzynarodowe w kierunku zachodnim, w tym do Polski. Dworzec Południowy, zlokalizowany w Budzie przy Krisztina krt. 37. Obsługuje połączenia w kierunku południowym, w tym do Chorwacji oraz połączenia z Balatonem.

Do wszystkich dworców można bez problemu dotrzeć metrem lub autobusami komunikacji miejskiej.

W Budapeszcie znajduje się też kilka dworców autobusowych. Najważniejszymi są: Népliget i Népstadion. Dworzec Népliget znajduje się przy Üllői út 131 w Peszcie i obsługuje połączenia w kierunku południowym i zachodnim. Dworzec  Népstadion znajduje się przy Hungária krt 46-48 i obsługuje połączenia w kierunku północnym i wschodnim. Mniejsze dworce przy moście Arpada i placu Etele obsługują połączenia lokalne.

Port rzeczny

Port rzeczny znajduje się przy placu Vigado i pomiędzy kwietniem a październikiem oferuje rejsy krajowe i międzynarodowe, w tym połączenia z Bratysławą, Wiedniem, Szentendre, Wyszehradem, Esztergom i Komárom oraz rejsy wycieczkowe po Budapeszcie.

Zabytki i atrakcje

Lista atrakcji Budapesztu jest bardzo długa. Do obowiązkowych punktów każdej wycieczki należą: Wzgórze Zamkowe, Góra Gellerta, budynek parlamentu, Stare Miasto, Plac Bohaterów, Bazylika św. Stefana, stadion, synagoga, al. Andrassy’ego, deptak Vaci utca. Budapeszt ma status miasta uzdrowiskowego, w którym znajdują się łaźnie lecznicze i termalne, w tym łaźnie tureckie z XIX w. pod Wzgórzem Zamkowym. Atrakcją są też kolejki (zębata, linowa, dziecięca) i mosty: Łańcuchowy, Małgorzaty, Elżbiety i Wolności.

Wyznaczanie trasy