Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Międzynarodowy Port Lotniczy Budapeszt Liszt Ferenc (BUD)

Informacje ogólne

 
Port lotniczy im. Ferenca Liszta położony jest około 16 kilometrów na południowy wschód od centrum  Budapesztu. Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec lat 30tych. 
 
Lotnisko do 2012 roku nosiło nazwę portu lotniczego Ferihegy.
 
Dojazd
 
Na lotnisko z centrum Budapesztu można dojechać pociągiem linii Mav. Podróż zajmuje około 30 minut, a koszt biletu to około 1,5 euro. Pociąg dowozi podróżnych do terminala 1. 
 
Autobus linii 200E  zapewnia połączenie pomiędzy terminalem 2a a stacją metra Kobanya Kispest. W nocy podróżni mogą skorzystać z odjeżdżającej z terminalu 2 linii 900, która zapewnia transport do zajezdni autobusowej w Południowym Peszcie, skąd można dotrzeć do centrum miasta. 
 
Bez problemu na lotnisko można dojechać samochodem z centrum Budapesztu, kierując się prowadzącą bezpośrednio do portu im. Ferenca Liszta drogą szybkiego ruchu. Na miejscu są dostępne płatne miejsca parkingowe.
 
Połączenia
 
Lotnisko im. Ferenca Liszta jest największym międzynarodowym portem lotniczym na Węgrzech. 
 
Obiekt obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i loty międzynarodowe do Europy, Afryki, Ameryki Północnej, Azji oraz Bliskiego Wschodu. 
 
Z Polski do portu Ferenca Liszta dolecieć można liniami LOT, Ryanair i Wizzair z Warszawy oraz Ryanair z Krakowa.
 
Punkty usługowe i sklepy
 
Port lotniczy składa się z trzech terminali obsługujących loty rejsowe: starszego, otwartego w latach 50tych  terminalu 1 oraz nowszych terminali 2 a i 2 b oraz z terminalu cargo. Terminale 2 a i 2 b ulokowane są obok siebie i można pomiędzy nimi przemieszczać się na piechotę, natomiast transport z obydwu terminali na terminal 1 jest możliwy za pomocą lotniskowego busa.
 
Starszy terminal 1 obsługuje linie niskobudżetowe oferujące połączenia w obrębie strefy Schengen oraz poza nią (za wyjątkiem linii Ryanair, które odlatują z terminala 2 b). Terminal ten, będący perełką architektury modernistycznej, przeszedł niedawno kompleksową renowację i modernizację. Otwarty w latach 80tych terminal 2 a obsługuje obecnie wszystkie połączenia pozostałych linii ze strefą Schengen. 
 
Ze zbudowanego w latach 90tych terminalu 2 b odprawiane są  pozostałe loty kierujące się poza strefę Schengen.
 
Ogólnodostępna przestrzeń SkyCourt, łącząca terminal 2a  i 2 b, proponuje pasażerom bogatą ofertę gastronomiczną. Podróżni mogą m. in. wybrać się na kawę do jednej z kawiarni oraz skosztować dań kuchni węgierskiej w jednej z restauracji. Lotnisko zapewnia podróżującym możliwość dokonania zakupów w butikach z elegancką odzieżą, wyrobami biżuteryjnymi oraz akcesoriami. Na miejscu zlokalizowane są sklepy wolnocłowe, drogerie i sklepy ze sprzętem elektronicznym. Na terenie terminali znajdują się punkty, w których można nabyć prasę i pamiątki związane z Węgrami. 
 
Podróżujący biznesmeni mogą skorzystać z dedykowanej im przestrzeni Cirrus Lounge, gdzie do ich dyspozycji zostały oddane niezbędne urządzenia biurowe, a także udać się do jednej z dwóch sali konferencyjnych. Ci, którzy są spragnieni wytchnienia i szczególnego komfortu, mają do dyspozycji przestrzeń dla VIPów oraz spa.
 
Na terenie lotniska dla pasażerów dostępne jest darmowe wi-fi. Na miejscu można skorzystać z usług biura podróży oraz agencji oferujących wynajem samochodów, a także z kantoru oraz bankomatów. 
 
Niedaleko portu lotniczego znajduje się kilka hoteli. 
 
Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą zamówić z wyprzedzeniem asystę.
 
Dane kontaktowe
 
Lotnisko im.  Ferenca Liszta 
Bud Nemzetkozi Repuloter
1675 Budapest Pf.53
Informacja lotniskowa:
+ 36 (1)  296 70 00
A
B

Lotniska

routes

Lotniska