Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Budapeszcie

Podstawowe informacje

Budapeszt nazywany „Perłą Dunaju” jest największym miastem i zarazem stolicą Węgier. Położony jest w północnej części kraju, nad rzeką Dunaj, która rozdziela miasto na dwie różne części – prawobrzeżną, górzystą Budę i lewobrzeżny, nizinny Peszt. Miasto liczy ponad 1,7 mln mieszkańców i jest 8 najludniejszym miastem Europy. Jego powierzchnia wynosi 525 km kw. Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Natomiast całe miasto administruje Samorząd Stołeczny. 

Historia miasta

Budapeszt oficjalnie istnieje od 1853 roku. Wtedy połączono ze sobą dwa miasta Budę i Peszt. Jednak osiedlanie się ludności na tych terenach sięga drugiego tysiąclecia p.n.e. Najpierw zamieszkiwali tam Celtowie i Scytowie, a od I wieku p.n.e. ziemie te wcielono do Cesarstwa Rzymskiego. Jego pozostałości w postaci miasta garnizonowego, willi, teatru i łaźni można podziwiać do dziś. W V wieku po odejściu Rzymian tereny te przejęli Hunowie. Prawdopodobnie obecna nazwa zachodniego brzegu Dunaju pochodzi od imienia brata wodza Attyli – Budy. Natomiast „Peszt” przypuszczalnie pochodzi od greckiej nazwy „Pession” – tak określał rzymską twierdzę znajdującą się naprzeciwko Aquincum Klaudiusz Ptolemeusz  w utworze „Geographike Hyphegesis”.

W XV wieku, za panowania Habsburgów wybudowano Most Łańcuchowy, który usprawnił komunikację pomiędzy Budą i Pesztem. Podczas II wojny światowej miasto uległo znacznej degradacji. Prawie 70 % zabudowy uległo zniszczeniu i zburzono 38 % budynków. Jednak po wojnie w ciągu trzech lat udało się odgruzować miasto. W 1956 r. doszło do krwawego powstania ludowego przeciwko władzom Związku Radzieckiego.  Zostało ono stłumione i ustrój komunistyczny zagościł tam na długie lata. Dopiero zmiany w bloku wschodnim doprowadziły do wyboru władz demokratycznych w 1990 r. sprawiając, że Budapeszt został stolicą jednego z górujących państw w Europie Środkowej. 

Atrakcje turystyczne

We wrześniu w Budapeszcie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana.  Podczas spotkania przedstawicieli branży winiarskiej organizowane są koncerty, imprezy kulturalne i parada uczestników. Wybierając się do stolicy Węgier warto zobaczyć Basztę Rybacką, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, Plac Bohaterów, Bazylikę Świętego Stefana, Zamek Vajdahunyad, Zamek Budański, Kościół Macieja i Most Łańcuchowy łączący Budę i Peszt.

Na uwagę zasługuje gmach Parlamentu, który zmieściłby pięćdziesiąt 5-piętrowych bloków. Kolejnymi ciekawymi punktami do zobaczenia są Góra Gellerta i Wyspa Św. Małgorzaty. Natomiast na koniec dnia warto skorzystać z gorących źródeł i zrelaksować się w łaźniach i kąpieliskach.

Popularne miasta: