Mapa Bośni i Hercegowiny
Bośnia i Hercegowina leży w Europie południowo – wschodniej, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą. Państwo powstało w 1992 r., po rozpadzie Jugosławii. Bośnia i Hercegowina jest republiką federacyjną, składającą się z 2 części: Federacji Bośni i Hercegowiny i Republiki Serbskiej. Leżący w północno - wschodniej części dystrykt Brczko pozostaje pod kontrola międzynarodową. Stolicą państwa jest Sarajewo. Powierzchnia kraju wynosi 51,1 tys. km2, liczba ludności ok. 3,8 mln, zamieszkują go 3 narody: Bośniacy (48%), Serbowie (37%) i Chorwaci (16 %). Językami urzędowymi są bośniacki, chorwacki i serbski, walutą marka konwertybilna (BAM), największe grupy wyznaniowe to muzułmanie (45%), prawosławni (36%) i katolicy (15%). Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej ani do NATO.
Podział administracyjny
Federacja Bośni i Hercegowiny dzieli się na 10 kantonów: uńsko-sański, posawski, tuzlański, zenicko-dobojski, bośniacko-podriński, środkowo bośniacki, hercegowińsko-neretwiański, zachodniohercegowiński, sarajewski, dziesiąty. Kantony dzielą się na gminy. Republika Serbska jest podzielona na 63 gminy.
Jak dostać się do Bośni i Hercegowiny?
Do Bośni i Hercegowiny można dostać się własnym samochodem, samolotem, autobusem lub koleją. Niestety nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych, kolejowych, ani autokarowych pomiędzy Polską a Bośnią i Hercegowiną, podróż musi się wiec odbywać z przesiadkami.
Największe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Sarajewie. Ma ono bezpośrednie połączenia z Wiedniem, Zurichem, Monachium, Budapesztem, Belgradem, Zagrzebiem, Stambułem, Amsterdamem, Kopenhagą, Sztokholmem, Kolonią, Stuttgartem i Lubljaną. Inne międzynarodowe lotniska znajdują się w Mostarze, Banja Luce i Tuzli. W Bośni i Hercegowinie operują zarówno tradycyjne, jak i tanie linie lotnicze, możliwe jest więc znalezienie korzystnego cenowo połączenia.
Stolica kraju, Sarajewo, posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z Budapesztem, Zagrzebiem i Belgradem. Bośnia i Hercegowina należy do systemu Interrail. Funkcjonują również połączenia autobusowe z największymi miastami europejskimi: Wiedniem, Berlinem, Amsterdamem, Paryżem, Monachium i Stuttgartem oraz wiele tanich połączeń z sąsiednią Chorwacją.
Odległość pomiędzy Warszawą a Sarajewem w linii prostej wynosi ok. 1000 km. Długość trasy samochodowej to ok. 1400 km. Najkrótsza i najszybsza trasa prowadzi przez Słowację, Węgry i Chorwację. Wybierając tą trasę kierujemy się z Warszawy do Bratysławy, Budapesztu, następnie na Osijek i Tuzlę i do Sarajewa. Długość tej trasy to ok. 1372 km, orientacyjny czas przejazdu ok. 15 godz. (bez postojów), szacowany koszt paliwa ok.700 - 850 zł.
Drogi w Bośni i Hercegowinie
Drogi w Bośni i Hercegowinie są generalnie w dobrym stanie. Autostrad jest niewiele, ale sieć autostradowa jest w trakcie rozbudowy. Jedyny płatny odcinek to autostrada Zenica – Sarajevo, opłata to ok. 5 – 6 marek. Bośnia i Hercegowina to kraj górzysty, dlatego drogi mogą być wąskie i kręte, można też napotkać nieoświetlone tunele. Podczas podróży lepiej posługiwać się mapą – wskazania GPS mogą być mylne.
W Bośni i Hercegowinie wciąż znajduje się sporo min – pozostałości po wojnie, która miała miejsce po rozpadzie Jugosławii. Z tego powodu lepiej trzymać się głównych dróg, zatrzymywać się na postój tylko w oznaczonych miejscach, nie zapuszczać się w nieznane drogi lub las.
Kolej
Infrastruktura kolejowa Bośni i Hercegowiny ucierpiała podczas wojny w byłej Jugosławii. Istnieją 3 główne linie kolejowe: Sarajewo-Zenica-Banja Luka-Zagreb, Sarajevo – Budapeszt, Konjic-Jablanica- Mostar-Capljina-Ploce. Funkcjonują dwaj przewoźnicy: Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine obsługujące połączenia na południe od miasta Doboj i Željeznice Republike Srpske obsługujące połączenia na północ od miasta Doboj, w serbskiej części kraju. Koleje w Bośni i Hercegowinie należą do systemu Interrail, dostępne są również zniżki. Więcej informacji można uzyskać na stronach: www.zfbh.ba, www.zrs-rs.com.
Autobusy
Bośnia i Hercegowina posiada dość dobrze rozwiniętą komunikację autobusową, zwłaszcza z krajami sąsiadującymi – Serbią i Chorwacją. W Sarajewie znajdują się dwa dworce autobusowe. Jeden obsługuje połączenia z Republiką Serbską, Serbią i Czarnogórą, drugi połączenia międzynarodowe. Autobusem można dotrzeć do wszystkich najważniejszych serbskich miast oraz do większych miast europejskich, np. Amsterdamu, Berlina, Wiednia, Paryża.
Atrakcje turystyczne Bośni i Hercegowiny
Będąc w Bośni i Hercegowinie trzeba odwiedzić Sarajewo. Do najważniejszych zabytków stolicy należą: plac Bascarsija z fontanną Sebilj, meczety: Gazi Husrev-Beg, Ali Paszy i meczet sułtański, katedra Serca Jezusowego, synagoga Aszkenazych, Muzeum Narodowe i „aleja snajperów”. Innymi wartymi odwiedzenia miastami są: Mostar, Banja Luka, Bihac, Trebnije. Na terenie Bośni i Hercegowiny znajduje się sanktuarium w Medjugorie. Dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku polecane są wodospady Kravica i jaskinie Vjetrenica, rezerwat Hutovo Blato, wodospady na rzece Pliva w miejscowości Jaice i park narodowy Kozara.
Mapy
-
Mapy