Kuchnia bośniacka
Kuchnia Bośni i Hercegowiny stanowi oryginalne połączenie smaków słowiańskich i orientalnych. Przez kilka stuleci tereny tego kraju znajdowały się pod panowaniem Imperium Osmańskiego, stąd w regionalnych potrawach wyraźnie zaznaczają się wpływy wschodnie. Podstawę kulinariów stanowią tu różne gatunki mięs, bułka pita, fasola, ryż i orientalne przyprawy.
Tradycyjne dania
Do tradycyjnych dań Bośni i Hercegowiny należą pita z cebulą, musaka czy ćevapčići (grillowane paluszki mięsne). Warto także spróbować pljeskavicy, czyli smażonego mięsa wieprzowego przypominającego schab. Jako dodatek często podaje się pastę warzywną – ajvar – najczęściej przyrządzana z papryki, pomidorów i bakłażana. Powszechnie jada się także burek, czyli francuskie ciasto faszerowane mięsem. W Bośni można spotkać danie podobne do polskich gołąbków, nazywane sarma, w którym zamiast kapusty często wykorzystuje się cebulę. W regionie nadmorskim (Neum) jada się z kolei dużo ryb, owoców morza i oliwek.
Desery
Najbardziej popularnym deserem w Bośni jest baklava, wielowarstwowe ciasto francuskie z miodem, orzechami i kawą. Innym przykładem bośniackich słodkości jest rahat lokum, czyli rodzaj galaretki podawanej w formie małej kostki.
Napoje
Wśród napojów pijanych w Bośni króluje aromatyczna kawa, podawana w bardzo oryginalny sposób. Parzy się ją w małej filiżance z dodatkiem rahat lokum. Ponadto Bośniacy piją miętową lub owocową herbatę, natomiast najbardziej popularnym trunkiem wysokoprocentowym jest rakija, czyli wódka produkowana z owoców: jabłek, gruszek lub śliwek.