Bośnia i Hercegowina – podział administracyjny i regiony turystyczne
Podział administracyjny
Bośnia i Hercegowina dzieli się na Federację Bośni i Hercegowiny, Republikę Serbską oraz Dystrykt Brczko (pod kontrolą międzynarodową). Federacja Bośni i Hercegowiny dzieli się z kolei na 10 kantonów, a te na 74 gminy. Republika Serbska składa się natomiast z 63 gmin.
Regiony turystyczne
Bośnia i Hercegowina posiada pięć regionów turystycznych. Są to Region Sarajewa, Hercegowina, Region Centralnej Bośni, Bośnia Północno-zachodnia oraz Region Północno-wschodni. Hercegowina obejmuje między innymi Mostar, Medjugorie czy Pilgrimare. W Mostarze największą atrakcją turystyczną jest meczet Mahmeda Paszy i Cerkiew świętej Trójcy. Głównymi miastami Centralnej Bośni są Zanica, Travnik czy Maglaj. Natomiast Region Północno-wschodni zachwyca górskim krajobrazem, wodospadami i lasami. Znajdują się tu między innymi Tuzla, Srebrenica lub Vlasenica.
Ciekawe miejsca
Największym skarbem Bośni i Hercegowiny jest stolica kraju, Sarajewo. Sama nazwa miasta pochodzi od słowa „saraj”, czyli „pałac”. Można tu podziwiać wspaniałe budowle osmańskie, między innymi meczet Gazi Husreva-Bej z XVI wieku, liczne łaźnie i twierdze. Ponadto warto odwiedzić Katedrę Serca Jezusowego. Z historii trzeba pamiętać, że to właśnie w Sarajewie rozpoczęła się I wojna światowa, po dokonaniu zamachu na arcyksięcia Ferdynanda przez Gavrilo Principa.
Zabytki
Cenne zabytki znajdziemy w mieście Mostar. Najsłynniejszy wśród nich to Stari Most na rzece Neretwa, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest on symbolem jedności między muzułmanami i katolikami.
W miejscowości Kraljeva Sutjeska mieści się z kolei przedturecki zamek bośniacki Bobovac. W Banja Luce warto zaś zobaczyć twierdzę i meczet.
Atrakcje turystyczne
Wśród atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny należy wymienić Kravicę, czyli piękny wodospad w okolicy Ljubuški. W miejscowości Blagaj można natomiast podziwiać malowniczy wapienny klif, spod którego wypływa rzeka Buna. Inną atrakcją są otomańskie fortyfikacje miasta Počitelj, pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku. Miłośnikom historii z pewnością spodoba się również miasteczko Jajce, dawna siedziba bośniackich królów. Mieści się tu bowiem świątynia Mitry z VI wieku.
Turyści spragnieni wypoczynku nad Adriatykiem mogą wybrać się do bośniackiego Neum. Można tu popływać, poopalać się na piaszczystych plażach lub uprawiać sporty wodne. Amatorzy górskich wycieczek z pewnością odwiedzą natomiast Sutjeskę, park narodowy Bośni ze wspaniałym kanionem.
Polacy bardzo często podróżują do Medjugorje, miejsca, w którym w latach 80. miało dojść do objawień Matki Boskiej.