Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bośnia i Hercegowina - kultura i religia

Kultura
Kultura Bośni i Hercegowiny to połączenie wpływów słowiańskich i tureckich. Przez długi okres czasu tereny te znajdowały się bowiem pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Ponadto państwo to nie jest jednolite etniczne. Zamieszkują je Bośniacy, Serbowie i Chorwaci, obowiązują tu również trzy języki urzędowe. Typowo wschodnia obyczajowość miesza się w Bośni z mentalnością ludzi Wschodu. W sferze płci panuje uprawnienie, a żyjący w tym kraju muzułmanie są raczej liberalni, co przejawia się np. w dostępie kobiet do edukacji i pracy czy swobodnym stylu ubioru.

Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny słyną z gościnności oraz wierności własnej tradycji. Podczas uroczystości rodzinnych można usłyszeć muzykę turecką oraz słowiańską oraz ludowe śpiewy wykonywane przy wtórze fletu i kobzy. Sztuka tego kraju wykazuje duże powinowactwa z dziełami tureckimi. Widać to w licznych wschodnich budowlach czy w literaturze skupiającej się na opowiadaniu dziejów Bośni. Wśród ludności tego kraju wciąż również żywe pozostaje wspomnienie tragicznej wojny domowej z lat 90.

Religia
W Bośni i Hercegowinie zdecydowana większość mieszkańców wyznaje islam (blisko 52% populacji), kolejną grupą wyznaniową jest prawosławie (36%), natomiast najmniejszy odłam stanowią katolicy (12%). Religia jest również często związana z narodowością – Bośniacy są bowiem w przeważającej części muzułmanami, Serbowie prawosławnymi, natomiast Chorwaci praktykują katolicyzm.

Popularne miasta: