Przewodnik po Bośni i Hercegowinie
Podstawowe informacje
Bośnia i Hercegowina to jedno z państw bałkańskich, powstałych po rozpadzie Jugosławii w 1992 roku. Kraj dzieli się na Federację Bośni i Hercegowiny oraz Republikę Serbską. Sąsiaduje z Chorwacją (od północy i południowego zachodu) oraz z Serbią i Czarnogórą od wschodu.
Ukształtowanie powierzchni tego państwa jest w większości górzyste. Północną część państwa zajmuje Kotlina Panońska, a resztę Góry Dynarskie. Bośnia i Hercegowina posiada również minimalny odcinek wybrzeża adriatyckiego – zaledwie 17 km.
Ludność
Obecnie kraj zamieszkuje 3 791 662.ludzi. Bośnia i Hercegowina nie jest jednolita etnicznie, największą grupę narodowościową stanowią tu Boszniacy (48%), nieco mniejszą Serbowie (33%), a 15% populacji kraju to Chorwaci.
Największe miasta
Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo, zamieszkiwane przez blisko 400 tysięcy ludzi. Drugie duże miasto to Banja Luka ze 164 tysiącami mieszkańców, pozostałymi metropoliami powyżej 50 tysięcy ludzi są Tuzla, Zenica, Mostar i Brczko. Powyżej 20 tysięcy mieszkańców posiadają natomiast Bijeljina, Bihać oraz Prijedor.
Transport
Na sieć dróg w Bośni i Hercegowinie składa się 8564 km, z czego 995 km to odcinki międzynarodowe. Korzystanie z autostrad jest częściowo płatne, zapłacimy bowiem za odcinek A1 Sarajewo – Zenica (około 6 marek bośniackich). Sieć dróg posiada jednak wiele do życzenia, a większość autostrad jest nadal w budowie. Co więcej, nie należy zjeżdżać z głównych tras i zatrzymywać się w nieznanych miejscach, ponieważ 4% powierzchni kraju jest wciąż zaminowana po ostatniej wojnie domowej.
Bośnia i Hercegowina nie posiada dobrze rozbudowanych linii kolejowych. Pociągi jeżdżą rzadko, a połączeń jest niewiele. Najważniejszą linią jest Zagrzeb – Capljina; podróżując nią, możemy dostać się do wszystkich najważniejszych miast. Połączenia w bośniackiej części kraju (na południe od miasta Doboj) obsługują Koleje Federacji Bośni i Hercegowiny, natomiast w serbskiej części Koleje Republiki Serbskiej.
Największe międzynarodowe lotniska znajdują się w Sarajewie, Banja Luce, Mostar oraz w mieście Tuzla. Narodowym przewoźnikiem są linie B&H Airlines.
Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski można dojechać do Bośni i Hercegowiny własnym samochodem, podróżując przez Słowację i Węgry. Niestety nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z naszego kraju do Bośni. Do Sarajewa latają jednak linie Lufthansa, Austrian Airlines, Air Serbia, Adria czy Germanwings. Brak także bezpośrednich połączeń kolejowych i autokarowych. Pociągiem można podróżować linią Warszawa – Budapeszt, a następnie przesiąść się na pociąg do Sarajewa. Autobusem z kolei najlepiej dojechać do Chorwacji, np. do Zagrzebia, skąd można dostać się do Bośni.
Turystyka
Najważniejszym regionem turystycznym kraju jest Sarajewo o iście orientalnym klimacie. Znajdziemy tu liczne meczety, twierdze, klasztory i inne budowle osmańskie. Ponadto warto odwiedzić rejon Hercegowiny, zwłaszcza miasto Mostar, gdzie obejrzymy np. Stary Most nad Neretwą. W obszarze tym znajduje się również słynne Medjugorie, do którego pielgrzymują katolicy z całego świata. Wypoczynek nad morzem możliwy jest z kolei w miejscowości Neum, jedynym nadmorskim kurorcie kraju.