Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Berlina

Informacje ogólne i położenie

Berlin jest stolicą Niemiec, a także największym miastem w tym kraju (równocześnie jednym z największych w Unii Europejskiej). Zamieszkiwane przez ponad 3,5 miliona osób, uznawane także za metropolię globalną, czyli oddziałującą międzynarodowo na takie sfery życia jak ekonomia, kultura czy polityka. To bardzo ważny węzeł komunikacyjny Niemiec i Europy.

Miasto znajduje się we wschodniej części Niemiec, około 90 kilometrów od granicy z Polską. Leży nad rzekami Sprewą i Hawelą. Podzielone jest na 12 dzielnic, które dzielą się na jeszcze mniejsze jednostki administracyjne. Dzielnice posiadają własne samorządy i prawa podobne do praw miejskich.

Podróż samochodem

W Berlinie krzyżują się ważne drogi, w tym autostrady – autostrada A10 pełni rolę zewnętrznej obwodnicy autostradowej miasta, a A100 – zewnętrznej obwodnicy autostradowej. Przez miasto i w jego pobliżu przebiegają również autostrady A102, A103, A104, A105, A111, A113, A114, A115, A117 i wiele dróg krajowych.

Poruszanie się po mieście odbywa się raczej płynnie, choć w godzinach szczytu zdarzają się zatory. Berlińscy kierowcy poruszają się pewnie i tego samego oczekują od innych uczestników ruchu. Trudno o znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta.

W Berlinie działa strefa płatnego parkowania obejmująca swoim zasięgiem centralną część. Płatne parkingi występują także przy centrach handlowych i lotniskach. Średnia opłata to 1-4 euro za godzinę postoju.

Podróż pociągiem

W Berlinie działa przynajmniej kilka głównych dworców oraz inne o mniejszym znaczeniu. Za centralny uważany jest Berlin Hauptbahnof znajdujący się w dzielnicy Mitte – to drugi największy dworzec w Europie. Obsługuje połączenia lokalne, dalekobieżne, a także S-Bahn, czyli szybką kolej miejską.

Podróż samolotem

Ruch lotniczy z Berlina obsługiwany jest przez dwa lotniska. Jedno z nich to port Schonefeld, znajdujący się 18 km na południe od centrum miasta. To lotnisko międzynarodowe i krajowe, obsługujące kilkadziesiąt kierunków i ok. 7 mln pasażerów rocznie. Posiada 4 terminale – oznaczone A, B, C i D.

Drugim berlińskim lotniskiem jest Tegel, mieszczące się ok. 8 km na północny-zachód od centrum miasta. Korzysta z niego kilkadziesiąt linii lotniczych, oferujących bardzo dużą liczbę połączeń. Każdego roku obsługuje ok. 15 milionów pasażerów.

Komunikacja miejska

Transport zorganizowany w Berlinie działa bardzo sprawnie. Oferuje podróż autobusem, tramwajem, U-Bahn (metrem) i S-Bahn (szybką koleją miejską). Miasto podzielone jest na 3 strefy komunikacyjne – A to obszar od śródmieścia do granic kolejki, B – od granic śródmieścia do granic miasta i C – obszary do 15 km poza miastem.

Kursuje bardzo dużo połączeń autobusowych, choć dla turystów szczególnie polecana jest ta oznaczona numerem 100 – to piętrowy autobus przejeżdżający od zachodniej do wschodniej części Berlina, w pobliżu najważniejszych zabytków i innych atrakcji miasta. Działają także MetroBusy oznaczone literą M i działające jak linie pospieszne (tylko wybrane przystanki).

Berlińskie tramwaje to ponad 30 linii i przystanki mniej więcej co 500 metrów. W tym przypadku istnieją także połączenia pospieszne, znane tam jako MetroTram. Bardzo ważnym środkiem transportu jest również metro składające się z 10 linii i ponad 170 stacji (zdecydowana część w podziemiach, choć niektóre fragmenty tras funkcjonują nad powierzchnią). Metro łączy praktycznie wszystkie części miasta.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznym punktem na mapie Berlina jest bez wątpienia Brama Brandenburska, która pełni rolę bramy miasta i łuku triumfalnego. Dużą popularnością cieszy się również wieża telewizyjna przy Alexanderplatz, wysoka na niemal 370 metrów, ze słynną restauracją z której można podziwiać panoramę miasta.

Turyści nie mogą ominąć tzw. Wyspy Muzeów, czyli wielkiego kompleksu muzealnego składającego się z kilku obiektów – Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum, prezentujące przede wszystkim znaleziska archeologiczne i sztukę minionych wieków.

Warto zobaczyć także Reichstag, czyli budynek niemieckiego parlamentu, dwa ogrody zoologiczne – Friedrichsfelde i Zoologischer Garten czy monumentalną katedrę Berliner Dom.

Wyznaczanie trasy