Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Berlin-Tegel im. Otto Lilienthala (TXL)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Berlin-Tegel to lotnisko międzynarodowe znajdujące się ok. 8 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, w dawnym Berlinie Zachodnim. Tuż przy nim powstaje kolejny port pasażerski Berlin-Brandenburgia.

Lotnisko składa się z kilku terminali, ale podróżni najczęściej korzystają z terminali A i C, które obsługują zdecydowaną większość połączeń. Rocznie na Berlin-Tegel odprawianych jest około 17 milionów osób.

Z lotniska korzysta wiele linii lotniczych, w tym największą liczbę połączeń obsługują Air Berlin, Condor Airlines, LTU International, Lufthansa, TUIfly. Przewoźników obecnych w porcie jest jednak znacznie więcej, w tym polski LOT oferujący loty z i do Warszawy.

Terminale

Terminali na lotnisku Berlin-Tegel jest kilka, choć ruch pasażerski obsługują przede wszystkim dwa – oznaczone jako terminale A i C.

W terminalu A, poza stanowiskami do bezpośredniej obsługi podróżnych, znajdziemy także bankomaty, pocztę, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne, toalety (w tym dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), przewijalnie niemowląt, wypożyczalnię samochodów, aparaty telefoniczne, punkty informacyjne oraz sklepy.

Terminal C, nie licząc wspomnianych stanowisk do obsługi pasażerów, to także punkt poszukiwania zagubionego bagażu, poczta, bankomat, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne, wypożyczalnia samochodów, toalety (także dla niepełnosprawnych), przewijalnie niemowląt oraz punkt informacyjny.

Parking

Przed lotniskiem funkcjonuje kilka parkingów – krótko i długoterminowe. Parking oznaczony jako PK oferuje krótkie postoje. Pierwszych 15 minut parkowania kosztuje 2,5 euro, następny kwadrans – 4 euro, a postój całodzienny – aż 140 euro.

Przy dłuższym postoju należy więc wybrać parkingi P1, P2 i P5, na których obowiązują następujące stawki – do 30 minut – 3-4 euro, 1 godzina – 4 euro, w godziny – 8 euro, następna godzina – 2,5 euro, 1 dzień – 26-29 euro, 1 tydzień 75-110 euro. Dłuższe parkowanie możliwe jest na P5, gdzie za 2 tygodnie trzeba zapłacić 125 euro, a za 3 tygodnie – 165 euro.

Transport na lotnisko

Podróż samochodem na lotnisko Berlin-Tegel możliwa jest bardzo dogodną trasą. Port lotniczy znajduje się przy autostradzie A111, w ramach której łączą się autostradowe obwodnice Berlina A10 i A110. Podróż z centrum miasta zajmuje średnio 15-20 minut.

Możliwe jest także skorzystanie z transportu zorganizowanego. Z centrum miasta do lotniska kursują autobusy 128, TXL, X9 i 109. Odjeżdżają średnio co 10-15 minut, a czas przejazdu to ok. 20-30 minut.

Z centrum Berlina na lotnisko dotrzeć można również taksówką. Czas przejazdu nie powinien być dłuższy, niż 15-20 minut, a cena za kurs nie przekracza 15-20 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska