Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Berlinie

Podstawowe informacje
Berlin to stolica Republiki Federalnej Niemiec i jedno z największych europejskich miast. Posiada również status autonomicznego kraju związkowego. Metropolia leży we wschodnim rejonie Niemiec, nad rzekami Sprewą i Hawelą. Mieszka w niej blisko 3,4 miliona ludzi. Berlin jest miastem kultury i nauki, a także ważnym węzłem gospodarczym i komunikacyjnym RFN. Posiada kilka ośrodków akademickich, liczne zabytki, muzea, teatry i opery. Znajdują się tu oficjalne siedziby rządu i parlamentu. Bez wątpienia Berlin jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Niemczech.

Historia miasta
Sama nazwa metropolii posiada skomplikowaną etymologię. Wywodzi się ją bowiem od starosłowiańskiego określenia oznaczającego miasto na bagnach lub skrótu imienia Bratosław. Historia stolicy RFN sięga okresu wczesnego średniowiecza. W oficjalnych dokumentach po raz pierwszy pojawia się ona w 1244 roku.

Już w czasach starożytnych tereny dzisiejszego Berlina były zamieszkiwane przez liczne plemiona, między innymi Germanów, Szwabów, Sasów i Słowian. W IX wieku na tym obszarze znajdował się gród Kopanica, założony przez Sprewian (Słowianie połabscy). W XIII wieku kontrolę nad Berlinem przejęli książęta niemieccy. Początkowo miasto wchodziło w skład Brandenburgii, pełniąc funkcję siedziby jej władców. W 1701 roku Berlin uzyskało status stolicy. Po utworzeniu Rzeszy Niemieckiej w 1871 roku Berlin został stolicą całego kraju. Po I wojnie światowej miasto było republiką, zaś w okresie rządów Adolfa Hitlera (w latach 1933 -1945) pełniło funkcję stolicy III Rzeszy. W 1936 roku w Berlinie odbyły się igrzyska olimpijskie.

Miasto uległo w znacznej części zniszczeniu podczas bombardowań pod koniec II wojny światowej. Po wojnie metropolia została podzielona na 4 strefy okupacyjne: radziecką, francuską, brytyjską i amerykańską. W 1949 roku z radzieckiej strefy powstał Berlin Wschodni oddzielony Murem Berlińskim od Berlina Zachodniego. Ten pierwszy został stolicą komunistycznego NRD. Zburzenie muru oddzielającego obie części miasta  w 1990 roku stało się początkiem zjednoczenia Niemiec i upadku komunizmu w Europie. Rok później Berlin ogłoszono stolicą RFN, a rząd i parlament przeniosły się tam w 1999 roku.

Atrakcje turystyczne
Symbolem miasta i jednocześnie najczęściej odwiedzanym przez turystów obiektem jest Brama Brandenburska, wzniesiona na początku XVIII wieku. W Berlinie znajdują się również pozostałości słynnego muru. Większość zabytków miasta pochodzi z XIX wieku. Są to: Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) w parku Großer Tiergarten, Katedra Berlińska, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma czy neorenesansowy Ratusz.

O wiek starszy jest natomiast Pałac Charlottenburg wniesiony na początku XVIII stulecia przez Fryderyka I Pruskiego oraz zamek Bellevue w centrum Berlina. Największa atrakcja miasta to jednak słynna Wyspa Muzeów, na którą składa się kompleks pięciu obiektów zawierających bezcenne zbiory sztuki. Oczywiście w mieście organizowane są liczne imprezy kulturalne i koncerty. W latach 1989 – 2010 roku na ulicach Berlina odbywała się słynna parada miłości.

Popularne miasta: