Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Berlin-Schönefeld (SXF)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Berlin-Schönefeld to międzynarodowe i krajowe lotnisko znajdujące się ok. 18 kilometrów na południe od centrum Berlina. Rocznie obsługuje ponad 7 milionów pasażerów. Składa się z 4 terminali oznaczonych literami A, B, C i D.

Największy z nich to terminal A obsługujący ponad 60 kierunków do niemal 30 krajów świata. Najwięcej połączeń,obsługują takie linie lotnicze jak Air Berlin, easyJet, LTU International, Norwegian Air Shuttle, Ryanair czy Turkish Airlines.

Terminal A

To największy terminal lotniska  Berlin-Schönefeld, składający się z trzech poziomów. Na parterze znajdziemy m.in. strefę przylotów, bar, sklepy, punkty dostępu do internetu, bankomaty, kantor, przewijalnię niemowląt, toalety (w tym także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), punkt informacyjny dla pasażerów, informację kolei miejskiej S-Bahn, posterunek policji, punkt poszukiwania bagażu, kontrolę paszportową, automat biletów kolejowych, bezpośredni telefon do hoteli, biuro rzeczy znalezionych i automaty telefoniczne.

Na pierwszym piętrze mieści się strefa odlotów, sklepy bezcłowe, kawiarnia, toalety (także dla niepełnosprawnych), przewijalnia niemowląt, salon VIP i kontrola paszportowa. Na drugim piętrze znajduje się taras widokowy, toalety, strefa VIP i posterunek policji.

Terminale B, C i D

W terminalu B znajduje się strefa odlotów, oddział banku, kawiarnie, punkty dostępu do internetu, toalety i kontrola paszportowa. Terminal C to wyłącznie stanowiska obsługi pasażerów, bez dodatkowych punktów usługowych. Z kolei terminal D to strefa przylotów, sklepy, bankomat, kawiarnie, kontrola paszportowa, sklep bezcłowy, automat biletów kolejowych, punkt poszukiwania zagubionego bagażu, punkty dostępu do internetu, przewijalnia niemowląt, toalety i automaty telefoniczne.

Parkingi

Przy lotnisku znajduje się kilka parkingów, w tym krótkiego parkowania, parking kryty, parking długoterminowy dla osób z rezerwacją dokonaną przez internet, a także informacja parkingowa.

Dla odprowadzających pasażerów działa parking P2, na którym postój do 10 minut jest bezpłatny, a każde kolejne 20 minut kosztuje 3 euro. Na parkingu P1 za godzinę zapłacimy 3,5 euro, za 2 godziny – 7 euro, a za dobę – 21 euro. Średni koszt parkowania przez tydzień to 70-100 euro, 2 tygodnie – 110-130 euro, 3 tygodnie – 130-180 euro.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego dotrzeć można autostradami B96 i B179, które łączą Berlin z lotniskiem. Dostępny jest także wygodny transport zorganizowany. Na trasie z centrum miasta kursują autobusy 164, 171, 742, N7, N60, SXF2 i X7.

Możliwe jest także skorzystanie z pociągu Airport-Express z dworca kolejowego Hauptbanhof, który pokonuje trasę w niecałe pół godziny i wymaga skasowania biletu komunikacji miejskiej dla strefy C. Warto także skorzystać z szybkiej kolei miejskiej S-Bahn.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska