Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Berlinie

Niezbędne formalności
Od maja 2011 roku Polacy mogą bez przeszkód podejmować legalną pracę na terenie Niemiec. W Berlinie, podobnie jak w całej RFN, nie wymaga się od obywateli Unii Europejskiej posiadania specjalnego pozwolenia na pracę. Natomiast w wypadku przebywania w stolicy Niemiec dłużej niż 3 miesiące, należy zarejestrować swój pobyt w lokalnym biurze meldunkowym.

Gdzie szukać pracy
Bez znajomości języka pracę w Berlinie można podjąć w fabrykach (na liniach produkcyjnych i przy pakowaniu produktów), przy obsłudze magazynów, wykładaniu towaru w sklepie, w charakterze osoby sprzątającej lub jako monter elektroniki. Ponadto poszukiwani są kierowcy ciężarówek, inżynierowie budowlani i specjaliści w branży IT. Pracę w Berlinie bez problemu znajdą również pielęgniarki, opiekunki osób starszych i niepełnosprawnych.

Zarobki
Najniższe zarobki w Berlinie zaczynają się od stawki 7,50 euro za godzinę. Przy wykonywaniu prac nie wymagających znajomości języka wynagrodzenie sięga do około 11 euro netto. Średnia pensja pielęgniarek to nieco ponad 2000 euro. Kierowcy mogą liczyć na wynagrodzenie około 3000 euro. Najwyższe zarobki notuje się w branży IT i w budownictwie – około 4000 euro.

Przydatne adresy i instytucje
W poszukiwaniu pracy na terenie Berlina z pewnością przydatnym źródłem informacji jest lokalna prasa. Najważniejszy dziennik stolicy Niemiec to „Berliner Zeitung”, ponadto zaś warto sięgać do gazet ogólnokrajowych, np. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” czy „Die Welt”.

Jeśli chodzi o berliński urząd pracy - Centrum Informacji Zawodowej  (Agentur Fur Arbeit Berlin Biz), mieści się on przy FriedrichStraβe 39, w śródmieściu. Można go odwiedzić osobiście lub zapoznać się z internetową ofertą znajdującą się na oficjalnej stronie. Urząd posiada specjalny dział przeznaczony dla obcokrajowców – ZAV (Zentralstelle für Auslandsvermittlung).

Oczywiście ważnym źródłem ofert pracy jest Internet, zwłaszcza portale: www.jobware.de, www.carriere.com, www.cesar.de, www.stellanzeigen.de, www.berufsstart.de.

Popularne miasta: