Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Berlin - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Obecne oblicze Berlina to połączenie architektury klasycystycznej z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Miasto posiada wiele obiektów z XVIII i XIX stulecia. Należą do nich neorenesansowy Ratusz, Katedra Berlińska czy ewangelicki Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Z XVIII wieku pochodzi również Brama Brandenburska, która w czasach komunizmu była punktem granicznym między wschodnią i zachodnią częścią miasta. Po 1990 roku jej otwarcie stało się symbolicznym wydarzeniem inaugurującym koniec reżimu.

Wśród zabytkowych budowli warto także zobaczyć zamek Belleuve w parku Großer Tiergarten w centrum Berlina. W tym samym parku znajduje się Kolumna  Zwycięstwa (Siegessäule) upamiętniająca zwycięstwo Prus nad Danią z 1864 roku. Na jej szczycie znajduje się pomnik Nike z brązu, a wewnątrz ulokowano schody prowadzące na platformę widokową.

Ciekawe miejsca
Jednym z najciekawszych miejsc w Berlinie jest Wyspa Muzeów, czyli malowniczy kompleks budynków muzealnych znajdujący się na wyspie położonej na rzece Sprewie. Są to Muzeum im. Bodego (posiadające kolekcję malarstwa, rzeźby i numizmatyki), Muzeum Pergamońskie (zawierające zbiory sztuki starożytnej), Nowe Muzeum (z ekspozycjami sztuki egipskiej), Stara Galeria Narodowa (malarstwo i rzeźba XIX wieku) oraz Stare Muzeum (zbiory sztuki etruskiej, greckiej i rzymskiej).

Nie można również pominąć takich miejsc, jak Stadion Olimpijski, budynek Reichstagu będący obecnie siedzibą niemieckiego parlamentu czy ogród zoologiczny z połowy XIX wieku.

Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne Berlina to nie tylko wspaniałe zabytki, liczne muzea, teatry i opery, ale również bardzo nowoczesne obiekty. Wśród nich z pewnością warto zobaczyć Aqua Dom, czyli olbrzymie cylindryczne akwarium z wieloma gatunkami egzotycznych ryb. Znajduje się ono w hotelu Radisson Blu przy Katedrze Berlińskiej.

Bardzo interesującym miejscem jest Urząd Kanclerza Niemiec, zwany potocznie „pralką kanclerza” ze względu na swój specyficzny wygląd. Warto dodać, że jest to jedna z najwyższych budowli rządowych na świecie. Z kolei na Placu Poczdamskim można obejrzeć na przykład Sony Center, olbrzymi budynek ze szkła i stali zwieńczony wielkim parasolem.

Wycieczki
Biura podróży oferują różnego rodzaju wycieczki do Berlina. Sześciodniowy pobyt w mieście i z opcją autokarowego zwiedzania można wykupić za około 1700 zł. W cenie znajdują się śniadania.

Można również zwiedzać Berlin we własnym zakresie. Lot z Warszawy do stolicy Niemiec liniami Air Berlin kosztuje około 200 – 300 zł. Na miejscu można wykupić nocleg w jednym z licznych hoteli lub schronisk, a następnie zaplanować trasę wycieczki. Najbardziej uczęszczanym szlakiem jest zabytkowa ulica Unter den Linden z malowniczymi lipami po jej obu stronach.

Popularne miasta: