Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bergen

Bergen leży w południowo – zachodniej części Norwegii, ok. 300 km na zachód od Oslo. Jest nazywane bramą fiordów. Jest drugim co do wielkości i znaczenia gospodarczego miastem Norwegii. Znajduje się tu największy w Norwegii port rybacki oraz port handlowy i pasażerski. Miasto jest również ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym oraz jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Norwegii, wpisanym na Listę UNESCO. Stanowi ważny węzeł kolejowy i drogowy. W pobliżu przebiega autostrada E39 i E 16 oraz droga krajowa nr 555. W pobliżu Bergen znajduje się międzynarodowy port lotniczy Bergen Flesland.

Podział administracyjny

Bergen jest podzielone na 8 dzielnic: Åsane, Arna, Fana, Ytrebygda, Fyllingsdalen, Laksevåg, Årstad i Bergenhus. Historyczne centrum znajduje się w dzielnicy Bergenhus.

Transport miejski

Po Bergen można poruszać się autobusami, tramwajami lub trolejbusem. Tutejsza linia trolejbusowa jest jedyną istniejącą w Norwegii. Funkcjonuje komunikacja dzienna i nocna. Transport publiczny w Bergen obsługuje firma Skyss. Strefa miejska Bergen obejmuje historyczne centrum, dzielnice Arna, Fana, Straume i Kleppestø. Dla turysty najbardziej opłacalny jest zakup karty miejskiej Bergen Card, która pozwala na przejazd autobusami w strefie miejskiej, darmowy wstęp do większości muzeów i atrakcji turystycznych oraz liczne rabaty, np. na parkingach i przy zakupie biletów na imprezy kulturalne. Bergen Card występuje w dwóch wariantach: 24 – godzinnym w cenie 200 – 250 koron dla dorosłych i 75 – 90 koron dla dzieci oraz 48 – godzinnym w cenie 260 – 320 koron dla dorosłych i 100 – 120 koron dla dzieci. Zwykły bilet jednoprzejazdowy kosztuje 29 – 35 koron, a zniżkowy 15 – 18 koron. Na liniach nocnych, jeżdżących w piątkowe i sobotnie noce, nie ma żadnych zniżek, a bilet kosztuje 60 – 75 koron. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.skyss.no.

Samochodem po Bergen

Wjazd do centrum Bergen jest płatny. Parkowanie w centrum jest płatne i dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Ze względu na wysokie ceny parkingów lepiej poruszać się po Bergen komunikacją miejską. Najbliższym centrum parkingiem jest Klostergarasjen (cena za 30 min – 15 koron, za 24 h 180 – 220 koron). Największy, wielopoziomowy parking ByGarasjen, oferujący 2265 miejsc, znajduje się obok stacji kolejowej (cena za 30 min – 10 koron, za 24 h 130 – 156 koron).

Dworce kolejowe i autobusowe

Dworzec kolejowy w Bergen znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Stromgaten. Obsługuje połączenia lokalne, krajowe i międzynarodowe. Swój bieg kończy tu słynna linia Bergensbanen, łącząca Oslo i Bergen i uważana za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych na świecie. Stacja kolejowa Bergen jest również stacją końcową kolei aglomeracyjnej, łączącej Bergen z Myrdal, Arna i Voss.

Dworzec autobusowy w Bergen znajduje się w pobliżu centrum miasta, przy Stromgaten 8 i jest połączony z galerią handlową  Bergen Storsenter. Odjeżdżają z niego autobusy lokalne i międzymiastowe oraz autobusy na lotnisko.

Zabytki i atrakcje

Najsłynniejszym miejscem w Bergen jest nadbrzeże Bryggen z pozostałościami średniowiecznej zabudowy portowej, wpisane na Listę UNESCO. Kolejne często odwiedzane miejsce to Fisketorget - targ rybny pod gołym niebem. Sztandarową atrakcją Bergen są wycieczki do fiordów. W mieście warto zwiedzić rezydencję królewską z Salą Haakona, kościoły: katedrę św. Olafa, kościół Najświętszej Marii Panny i renesansowy Nyrkirken oraz muzea: Hanzeatyckie, Muzeum Starego Bergen, Muzeum Edwarda Griega. W mieście znajduje się także Akwarium z fokami i pingwinami. W sezonie letnim w mieście odbywają się liczne festiwale muzyczne i folklorystyczne.

Wyznaczanie trasy