Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Bergen

Niezbędne formalności
Podjęcie pracy w Bergen wymaga posiadania ważnego paszportu oraz stosownych pozwoleń: na pobyt i pracę na terenie Norwegii. Można je uzyskać w polskiej ambasadzie w Warszawie lub w Bergen na policji. Niezbędnym warunkiem otrzymania pozwoleń jest przedstawienie oferty pracy, którą ma się zamiar podjąć.

Ważne okazują się również takie kwestie, jak posiadanie miejsca zamieszkania oraz znajomość języka norweskiego.

Warunki zatrudnienia
W Bergen, podobnie jak na terenie całej Norwegii, nie ma ustalonej minimalnej płacy miesięcznej. Istnieje jedynie minimalna stawka godzinowa, na przykład w budownictwie dla pracowników wykwalifikowanych jest to 134, 75 NOK, zaś wykwalifikowany pracownik rolnictwa zarabia minimum 114, 15 NOK.

Pierwsze dwie nadgodziny płatne są 50% więcej, natomiast za kolejne i za pracę w sobotę obowiązuje stawka podwójna.

Gdzie szukać pracy?
Bergen to miasto portowe, dlatego stosunkowo łatwo znaleźć tu pracę w przetwórniach ryb. W tym wypadku można spodziewać się średnio 158 NOK za godzinę. Zajęcie to nie wymaga znajomości języka norweskiego, wystarczy jedynie komunikatywny angielski. Podobne warunki zatrudnienia można znaleźć przy sprzątaniu domów (około 148 NOK/h).

Ponadto Polacy mogą starać się o zajęcie w budownictwie, w charakterze blacharza, hydraulika, spawacza czy elektryka. Ogólnie na rynku istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników fizycznych przy czym zwykle wymaga się norweskich certyfikatów oraz komunikatywnego władania językiem.

Bardzo dobrze płatnym zajęciem w Bergen jest praca na platformie wiertniczej, np. w ochronie. Zarobki sięgają tu 40 000 zł miesięcznie.

Oczywiście cały czas pojawiają się oferty dla pielęgniarek, opiekunek, przedszkolanek (również do polskich szkół) i pracowników opieki socjalnej.

Przydatne adresy i instytucje
Głównym źródłem ofert pracy są portale internetowe – np. www.finn.no, prywatne agencje pośrednictwa pracy - http://www.gulesider.no/ oraz Norweski Urząd Pracy NAV (www.nav.no). Wielu Polaków korzysta w Bergen z pomocy agencji Adecco.
 

Popularne miasta: