Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bergen - zabytki, atrakcje, wycieczki i noclegi

Zabytki
Bergen jest malowniczym norweskim miastem portowym, które zachwyca wspaniałymi zabytkami pochodzącymi z różnych okresów historycznych. Wśród obiektów sakralnych wyróżniają się romański kościół Marii Panny, katedra świętego Olafa z XII wieku, renesansowy kościół świętego Krzyża oraz również renesansowy kościół Nyrkirken.

Inne ważne zabytki Bergen, które warto zobaczyć, to XVI-wieczny Ratusz czy obronna twierdza Bergenhus, która pełniła funkcję królewskiej rezydencji. Nie można również pominąć wieży Rosenkrantz i rokokowego pałacu Damsgaard.

Ciekawe miejsca
Swoistą wizytówką miasta jest jednak hanzeatycka dzielnica miasta, czyli Bryggen. Można tu podziwiać pochodzące z XVIII wieku drewniane dwupiętrowe domki z wąskimi fasadami, a także budynki publiczne. To właśnie tu znajduje się kościół NMP, a także muzeum Theta.

Atrakcje
Bergen oferuje turystom wiele oryginalnych atrakcji. Jedną z nich jest słynny targ rybny (Fisketorget). Ponadto znajduje się tu olbrzymie akwarium, jedno z największych w Europie. Kolejka linowa Fløibanen zabiera z kolei turystów na szczyt jednego z siedmiu wzgórz, na jakich położone jest Bergen.

Warto też odwiedzić znane muzea miejskie, takie jak Muzeum Hanzeatyckie, Morskie, Historyczne czy Muzeum kompozytora Edvarda Griega. Co roku w Bergen odbywają się festiwale muzyczne, które przyciągają fanów norweskiej kultury i folkloru.

Okolice Bergen
Metropolia jest nazywana „bramą do fiordów”, ponieważ znajduje się w najbardziej malowniczej okolicy Norwegii. Można wyruszyć stąd w podróż po wspaniałych fiordach, udać się do „centrum wrzosowisk” lub zwiedzić pobliskie Muzeum Norweskiego Przemysłu Włókienniczego.

Wycieczki
Najczęściej wybieraną przez turystów opcją zwiedzania Bergen jest samodzielne poznawanie miasta. Do metropolii można dostać się drogą lotniczą. Loty odbywają się z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Katowic. Obsługują je linie SAS, Norwegian, Air Baltic, Cimber Air, DAT, KLM, Lufthansa czy Wizz Air. Bilet można kupić już w cenie od 83 zł (Wizz Air), jednak średni koszt lotu to około 600 – 700 zł.

Do zwiedzania miasta niewątpliwie przyda się zakupienie karty miejskiej Bergen Card, która zapewnia zniżki w muzeach, w komunikacji miejskiej czy na wystawach i koncertach.

Touroperatorzy najczęściej organizują objazdowe wycieczki, w których Bergen jest jednym z etapów podróży po południowej Norwegii. W takim wypadku średni koszt zorganizowanego wypadu na 7 dni waha się w granicach 4000 – 5000 zł.

Hotele, noclegi
Bergen posiada bardzo dobrą bazę noclegową. Doba w hotelu to koszt od około 380 zł do ponad 1000. Wcześniejsza rezerwacja pokoju kosztuje około 30 zł. Łóżko w wieloosobowym pokoju w hostelu można z kolei znaleźć już w cenie od 106 zł za noc (np. Bergen Hostel Montana). Bergen posiada również pola kempingowe.

Prywatne zakwaterowanie można znaleźć w domkach lub apartamentach.

Popularne miasta: