Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Bergen

Podstawowe informacje
Bergen to drugie co do wielkości miasto Królestwa Norwegii. Leży ono w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Hordaland, na styku Morza Północnego i Norweskiego. Metropolię zamieszkuje 268 200 ludzi. Jest to miasto portowe.

Bergen słynie z niecodziennych atrakcji turystycznych. Można tu bowiem podziwiać wspaniałe zabytki oraz z bliska obejrzeć słynne norweskie fiordy, które w tym rejonie są zdecydowanie najpiękniejsze. Metropolia stanowi również ważny norweski ośrodek gospodarczo-kulturalny.

Ciekawostką jest natomiast to, że Bergen jest najbardziej deszczowym miastem Europy. Deszcz pada tu niemal przez 250 dni w roku, a co więcej lokalną atrakcję stanowi coroczny Festiwal Deszczu.

Bergen to również „brama do fiordów”, metropolia położona w najbardziej malowniczym zakątku Norwegii, która jest najczęstszą bazą wypadową do wyprawy na słynne wybrzeża tego kraju.

Historia miasta
Bergen powstało w XI wieku. Jego założycielem był król Olaf III, który nadał mu nazwę Bjorgvin. Od zwykłej osady rybackiej miasto szybko ewaluowało do siedziby biskupstwa, a w XIII wieku stało się stolicą Norwegii. Rolę tę pełniło aż do 1814 roku, kiedy na powrót przejęło ją Oslo. Od połowy XIV stulecia aż do XVI wieku metropolia należała do miast Związku Hanzeatyckiego, a najsłynniejszym rejonem hanzeatyckim była dzielnica Bryggen. W XIX wieku Bergen stanowiło najważniejszy ośrodek kulturalny Norwegii. Powstała tu pierwszy w kraju teatr – przy ulicy Sverresgate. Podczas II wojny światowej uległ on jednak zniszczeniu.

Atrakcje turystyczne
Bergen zalicza się do światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu liczne zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Jedne z bardziej znanych to romański Kościół NMP z XII wieku, Katedra świętego Olafa z tego samego okresu, renesansowy Kościół świętego Krzyża czy XVI- wieczny Ratusz.

Turyści zwiedzają również obronną twierdzę Bergenhus, w której znajduje się znana sala Haakona IV. W przeszłości zamek był miejscem koronacji i pochówków norweskich władców. Innymi zabytkami wartym odwiedzenia są renesansowa wieża Rosenkrantz oraz pałac Damsgaard.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Bergen jest hanzeatycka dzielnica Bryggen, w której można podziwiać XVIII –wieczną drewnianą zabudowę. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilkadziesiąt domów z ogromnego kompleksu mieszkalnego. Uległ on bowiem dotkliwemu pożarowi.

Bergen słynie także z licznych festiwali muzycznych, targu rybnego Torget, akwarium oraz muzeów takich, jak np. Muzeum Historii Kultury czy Muzeum Morskie.

Popularne miasta: