Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Aten

Informacje ogólne i położenie

Ateny to największe miasto i stolica Grecji. Zamieszkiwane są przez ponad 650 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 7 dzielnic. To najważniejszy ośrodek polityczny, finansowy, gospodarczy i kulturalny w kraju, a także jeden z najpopularniejszych pod względem turystycznym w Europie. Znajdują się tu zabytki kultury antycznej. Miasto posiada rozbudowaną komunikację miejską, łącznie z trzema liniami metra.

Podróż samochodem

W Atenach rozpoczynają się dwie najważniejsze autostrady. Trasa A1 prowadzi do Salonik, a A8 do Patras (w ten sposób połączone zostały trzy największe miasta). Dużą rolę odgrywa obwodnica Attiki Odos, w której skład wchodzi kilka autostrad – m.in. droga A6 z zachodnich przedmieść w kierunku lotniska czy A65 i A64 łączące wschód z zachodem miasta. Parkowanie w centrum Aten jest płatne. W pobliżu najważniejszych zabytków drogi są zamknięte dla ruchu kołowego.

Podróż samolotem

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa znajduje się 25 kilometrów od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 15 milionów pasażerów. Obsługuje wiele międzynarodowych połączeń, w tym LOT, oferujący loty do Warszawy oraz sezonowo do Krakowa.

Podróż pociągiem

Najważniejsze dworce kolejowe w Atenach to Larissas i Peloponissou. Położone są w bliskiej odległości od siebie, tuż przy stacjach metra. Greckie koleje obsługują przede wszystkim ruch lokalny (międzymiastowy). Transport międzynarodowy ogranicza się do kilku kierunków – m.in. Stambuł, Sofia czy Bukareszt.

Do dyspozycji podróżnych jest również kolej podmiejska Proastiakos na trasie Korynt-port lotniczy, przez centrum Aten.

Komunikacja miejska

W Atenach podróżować można 3 liniami metra. Linia 1 kursuje na trasie Piraeus-Kifisia oznaczona jest kolorem zielonym i jest koleją naziemną. Linia 2 (czerwona) jeździ na trasie Agior Antonios-Agios Dimitrios, a linia 3 (niebieska) – na trasie Egaleo-lotnisko. Wszystkie łączą się w centrum.

Po mieście i okolicach kursuje 300 linii autobusowych (obejmują cały obszar metropolitalny), 22 linie trolejbusów oraz 3 linie tramwajowe (przede wszystkim na przedmieściach).

Wyróżnia się bilety na metro i inne środki transportu miejskiego. W pierwszym przypadku bilet 90-minutowy kosztuje 1,4 euro, w drugim – 1,2 euro. Bilet dobowy to koszt 3 euro, tygodniowy – 10 euro, a miesięczny – 35 euro.

Atrakcje turystyczne

Ateny to miasto wielu zabytków kultury antycznej. Wśród nich Akropol – wzgórze z licznymi świątyniami, takimi jak Partenon czy Świątynia Ateny Nike; Agora z ruinami oraz zrekonstruowanymi budowlami starożytnymi; ruiny Świątyni Zeusa Olimpijskiego czy zrekonstruowany stadion sprzed wielu wieków – Panathinaiko.

Warte odwiedzenia są również ateńskie muzea – Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Akropolu czy Muzeum Bizantyńskie. Turyści chętnie podziwiają także Odeon Heroda Attyka – największą zachowaną starożytną budowlę przeznaczoną na występy muzyczne i teatralne.

Wyznaczanie trasy