Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa (ATH)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Ateny im. Elefteriosa Wenizelosa to międzynarodowe lotnisko w Grecji, położone 25 kilometrów na wschód od centrum Aten, w mieście Spata. To największy port lotniczy w kraju. Rocznie korzysta z niego ok. 15 milionów podróżnych. Obsługuje takie linie lotnicze jak Aegean Airlines, easyJet, Olympic Airlines czy LOT (połączenia z Krakowem i Warszawą).

W jego skład wchodzi Terminal Główny (obsługujący większość operacji lotniczych) oraz Terminal Satelitarny (znajdują się w nim wyłącznie stanowiska do obsługi pasażerów).

Terminal Główny

Główny terminal ateńskiego lotniska podzielony jest na dwie strefy: przylotów i odlotów. W pierwszej znajdują się m.in. banki, wypożyczalnie samochodów, kantor, punkt informacyjny, punkty dostępu do internetu, punkt medyczny, apteka, poczta, lokale gastronomiczne, sklepy (spożywcze, odzieżowe, saloniki prasowe, wolnocłowe itd.) i toalety (przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

W części obsługującej odloty znajdują się lokale gastronomiczne, sklepy, pokój dla rodziców z dziećmi, pokój zabaw, kaplica, kantory, punkt informacyjny, punkty dostępu do internetu, punkt medyczny, poczta i toalety (także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Parking

Na parkingach krótkoterminowych (P1 i P2)  postój do 20 minut jest bezpłatny, 1 godzina – 3,8 euro, 3 godziny – 8,5 euro, 12 godzin – 21 euro, 1 doba – 25 euro, każda kolejna – także 25 euro.

Parking długoterminowy oznaczony jest symbolem P3. Postój do 20 minut – bezpłatny, 1 dzień – 13 euro, 2 dni – 26 euro, 3 dni – 39 euro, 1 tydzień – 50 euro, każdy następny dzień – 5 euro.

Możliwe jest także skorzystanie z usługi, która polega zaparkowaniu samochodu przez obsługę w specjalnej strefie postojowej i przygotowaniu pojazdu do podróży po powrocie do kraju. W tym przypadku 1 doba kosztuje 40 euro, 1 tydzień – 80 euro, każdy następny dzień – 5 euro.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego można dotrzeć samochodem autostradą nr 6, w tym odcinkiem autostrady 62, prowadzącej bezpośrednio na lotnisko. Z Aten kursują również linie autobusowe X93, X95, X96 i X97. Zatrzymują się między wejściami 4 i 5 Terminalu Głównego.

Możliwe jest również skorzystanie z połączenia koleją podmiejską. Pociąg kursuje ze stacji Ateny Centralne. Lotnisko jest skomunikowane z centrum miasta także za pomocą 3 linii metra Egaleo-Port Lotniczy. Podróż taksówką w ciągu dnia kosztuje ok. 35 euro, a nocą – 50 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska