Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Atenach

Podstawowe informacje
Ateny to stolica Grecji, jej największe i najbardziej znane miasto. Metropolia leży na równinie nad Zatoką Sarońską Morza Egejskiego, u stóp gór Egaleo, Parnitha, Imittos oraz Pentelikon. Obecnie w Atenach mieszka około 700 000 ludzi, a terenie całej aglomeracji miejskiej liczy 4 miliony osób.

Miasto stanowi jedną z najważniejszych stolic Europy, w istotny sposób wpłynęło ono bowiem na obecny kształt europejskiej kultury, nauki i sztuki. Do dziś znajdują się tu najstarsze zabytki kultury śródziemnomorskiej.

Historia miasta
Sama nazwa metropolii wywodzi się od greckiej bogini Ateny, patronki mądrości. Dzieje miasta sięgają II tysiąclecia p. n. e., kiedy na tych terenach zapanowała neolityczna kultura mykeńska. W 480 r. p. n. e.  Ateny zostały zniszczone przez Persów, a następnie odbudowane za czasów Temistoklesa i Peryklesa. Największy rozkwit miasta przypadł na V wiek p. n. e. To właśnie wówczas rozwijała się tu grecka filozofia i nauka. Ateny miały wówczas status niepodległego państwa-miasta z ustrojem demokratycznym. W IV wieku miasto znalazło się jednak pod panowaniem Macedonii, a następnie Rzymu. Ateny straciły wówczas na znaczeniu, ale nie uległy poważnym zniszczeniom. Najwięcej szkody wyrządziły natomiast metropolii plemiona Wizygotów.

Od XI wieku miasto należało do Cesarstwa Bizantyjskiego, a w1458 roku Ateny znalazły się pod panowaniem Turcji. Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję w 1834 roku, za panowania króla Ottona Bawarskiego, metropolia uzyskała status stolicy państwa. W latach 40. XX wieku Ateny były okupowane przez hitlerowskie Niemcy, a w 1944 roku zostały zbombardowane przez Brytyjczyków.

Turystyka
Ateny należą do czołówki najczęściej odwiedzanych stolic na świecie. Mieści się tu wiele zabytkowych obiektów o ogromnym znaczeniu dla całej europejskiej kultury. Do szczególnie cennych należą wzgórze Akropol z zespołem antycznych budowli, Agora Grecka i Agora Rzymska, Teatr Dionizosa, Łuk Hadriana czy stadion z IV w. Ponadto można tu podziwiać kościoły bizantyjskie oraz liczne muzea. Ateny to jednak nie tylko relikt przeszłości, ale prawdziwa, tętniąca życiem metropolia. Można tu zatem zakosztować licznych rozrywek, nocnego życia i greckiej kuchni.

Popularne miasta: