Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ateny - zabytki i atrakcje

Zabytki
Ateny słyną przede wszystkim z zabytków starożytnego świata. Turyści podróżują tu głównie w celu odwiedzin Akropolu, na którym do dnia dzisiejszego wznoszą się monumentalne antyczne świątynie. Najsłynniejszą i najbardziej okazałą jest Partenon, budowla poświęcona Atenie Dziewicy, patronce miasta. Świątynia to przykład stylu doryckiego, a okazałe rzeźby wraz z niezachowanym do czasów obecnych posągiem bogini wykonał jeden z największych artystów starożytności, Fidiasz. Styl joński reprezentują z kolei Erechtejon, świątynia Ateny i Posejdona oraz świątynia Nike. Przy wejściu wnosi się natomiast Propyleje, budowla pełniąca funkcję bramy wejściowej.

Na wzgórzu mieści się również największy starożytny Odeon Heroda Attyka, zbudowany przez władcę na cześć żony Aspasii Regillii. U stóp Akropolu rozciąga się Agora Grecka, w przeszłości centrum życia starożytnego miasta. Warto tu zobaczyć zespół antycznych budowli, jak np. gmach sądu czy świątynie, a zwłaszcza Stoa Attalosa, gdzie znajduje się Muzeum Agory. Na północ od Akropolu zlokalizowana jest natomiast Agora Rzymska z Wieżą Wiatrów, pełniącą w przeszłości funkcję zegara słonecznego.

Ciekawe miejsca
Wśród ciekawych miejsc w Atenach z pewnością należy wymienić Narodowe Muzeum Archeologiczne, posiadające jedne z najcenniejszych zbiorów sztuki antycznej na świecie. Ponadto szczególny urok posiada Plaka, czyli zabytkowa dzielnica rozciągająca się u podnóży Akropolu, w której można pospacerować po malowniczych uliczkach i obejrzeć zabudowania z XVIII wieku. Znajdziemy tu zabytki z czasów bizantyjskich oraz budowle tureckie.

Atrakcje turystyczne
Do atrakcji turystycznych Aten należy z pewnością wycieczka na górę Lykavitor, wznoszącą się w środku miasta. Najmodniejszą dzielnicą jest natomiast obecnie Psiri, gdzie można miło spędzić czas w licznych klimatycznych restauracjach, kawiarniach i klubach. Na zakupy warto z kolei wybrać się do dzielnicy Monastiraki, w której na pewno znajdziemy piękne i oryginalne pamiątki z podróży.

W Atenach istnieje także wiele atrakcji dla dzieci, p. park Flisvos, ogród zoologiczny, park Allou Fun czy planetarium. Miłośnicy pływania i innych wodnych rozrywek z pewnością odwiedzą również Copa Copanę, słynny park wodny.

Popularne miasta: